شرکت نفتی بی پی، صحبت در باره آزادی المقراحی را تایید کرد

المقراحی و سیف الاسلام
Image caption سیف الاسلام، پسر معمر قذافی رهبر لیبی هنگام بازگشت المقراحی به لیبی به استقبال او رفت

بی پی این خبر را تایید کرده که در مورد آزادی عبدالباسط المقراحی، بمبگذار لاکربی با مقامات دولت بریتانیا صحبت کرده و از کندی روند آزادی وی ابراز نگرانی کرده بود.

در بیانیه ای که بی پی انتشار داده، آمده است که این شرکت ابراز نگرانی کرده بود که احتمال دارد آزاد نشدن المقراحی در منافع بازرگانی بریتانیا و از جمله سرنوشت قرارداد اکتشاف نفت توسط بی پی، تاثیر منفی بگذارد.

ولی بی پی می گوید در مذاکرات برای آزادی وی شرکت نداشته است.

در بیانیه بی پی به این موضوع تاکید شده که تصمیم آزادی عبدالباسط المقراحی در اوت 2009، توسط دولت محلی اسکاتلند گرفته شد و این به عهده بی پی نیست که در باره این تصمیم اظهار نظر کند.

روز چهارشنبه 14 ژوئیه، چهار سناتور دموکرات آمریکایی از هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا خواستار تحقیق در باره نقش بی پی در آزادی المقراحی شدند.

این درخواست یک روز پس از آن بود که همین چهار نفر از هیلاری کلینتون درخواست کردند که از دولت بریتانیا بخواهد که در مورد آزادی عبدالباسط المقراحی از زندان تحقیق کند.

وی در انفجار یک هواپیمای آمریکایی بر فراز لاکربی اسکاتلند در سال 1988، مقصر شناخته شده و به حبس ابد محکوم شد.

در این حادثه 270 مسافر هواپیما که بیشتر آنان آمریکایی بودند جان خود را از دست دادند.

سناتورهای آمریکایی بر این نکته تاکید کرده اند که تا هنگامی که این مسئله روشن نشده است، بی پی نباید اجازه بهره برداری از حوزه های نفتی دریایی لیبی را داشته باشد.

در نامه این سناتورها با اشاره به عملکرد بی پی در مورد متوقف کردن نشت نفت از چاه نفت دریایی در خلیج مکزیک، ادعا شده که این احتمال وجود دارد که شرکت بی پی در مورد المقراحی نیز منافع خود را مقدم بر اجرای عدالت قرار داده باشد.

شرکت نفت بی پی در ماه مه 2007، یک قرارداد اکتشاف نفت با لیبی امضا کرد.

در همین ماه لیبی و بریتانیا یادداشت تفاهمی امضا کردند که به آزادی المقراحی و بازگشت وی به لیبی منتهی شد.

دلیل آزادی عبدالباسط المقراحی، ابتلای او به سرطان مهلک و ملاحظات بشردوستانه ذکر شده بود.

مطالب مرتبط