ازدواج همجنسگرایان در آرژانتین قانونی شد

Image caption فعالان طرفدار حقوق همجنسگرایان از نتیجه رای گیری روز پنجشنبه با جشن و پایکوبی استقبال و آن را لحظه ای تاریخی برای جامعه آرژانتین توصیف کرده اند

آرژانتین روز پنجشنبه (15 ژوئیه)، اعلام کرد که همجنسگرایان این کشور اجازه دارند با یکدیگر ازدواج کنند.

آرژانتین اولین کشور آمریکای لاتین است که ازدواج همجسنگرایان را قانونی کرده است.

هلند، سوئد، پرتغال و کانادا از جمله معدود کشورهایی هستند که ازدواج همجنسگرایان را قانونی می دانند.

مجلس سنای آرژانتین پس از بحثی که نزدیک به شانزده ساعت طول کشید، این لایحه قانونی را با سی و سه رای موافق در برابر 27 رای مخالف تصویب کرد.

فعالان طرفدار حقوق همجنسگرایان در آرژانتین از نتیجه رای گیری روز پنجشنبه با جشن و پایکوبی استقبال و آن را لحظه ای تاریخی برای جامعه آرژانتین توصیف کرده اند.

موضوع ازدواج همجنسگرایان، آرژانتین را به دو دسته چپ و راست، محافظه کار و لیبرال تفکیک کرده است.

کلیسای کاتولیک و گروه های پیرو کلیسای انجیلی در مخالفت با قانونی شدن ازدواج همجنسگرایان در آرژانتین، حرکتی دسته جمعی را آغاز کرده و گفته اند این قانون باعث از بین رفتن ساختار خانواده می شود.

در آستانه رای گیری در مجلس سنا، دهها هزار تن از هواداران کلیسای کاتولیک و کلیسای انجیلی در اعتراض به این قانون مقابل ساختمان کنگره آرژانتین در بوئنوس آیرس، پایتخت این کشور، تجمع کردند.

اکنون کریستینا فرناندز کرشنر، رئیس جمهوری آرژانتین که از ازدواج رسمی همجنسگرایان حمایت می کند، پس از بازگشت از سفر این قانون را امضا خواهد کرد.

با تصویب این قانون، توصیف ازدواج در قوانین مدنی آرژانتین که تا کنون ازدواج را میان یک مرد و یک زن می دانست، به دو نفری که در کنار هم یک زندگی مشترک را می سازند، تبدیل خواهد شد.

این قانون جدید همچنین به همجنسگرایان حق ارث و بیمه اجتماعی می دهد. همجنسگرایانی که در آرژانتین ازدواج می کنند همچنین می توانند با پذیرفتن سرپرستی کودکان، دارای فرزند شوند.

بسیاری از شهرها و کشورهای منطقه اتحاد مدنی زوج های همجنسگرا را به رسمیت می شناسند.

اروگوئه یکی از این کشورهاست.

دولت مکزیک اواخر سال 2009 ازدواج همجنسگرایان را قانونی کرد.

مجلس سنای شیلی نیز بزودی بررسی لایحه اتحاد مدنی همجنسگرایان در این کشور را آغاز خواهد کرد.

رئیس جمهوری جدید شیلی از این لایحه پشتیبانی می کند.

مطالب مرتبط