یهودیان بریتانیا با تشکیل کشور فلسطینی موافقند

Image caption یهودیان بریتانیا شصتمین سالگرد تشکیل کشور اسرائیل را جشن گرفتند

در یک نظرسنجی جدید بیش از چهار هزار یهودی بریتانیایی گفته اند با این که با اسرائیل احساس نزدیکی می کنند و قویا حامی تامین امنیت این کشور هستند، اکثرا باور دارند این کشور باید برای برقرار شدن صلح در منطقه به فلسطینیان زمین بدهد و با گروه حماس مذاکره کند.

بنا به نتایج به دست آمده از این نظرسنجی، که توسط موری، یکی از مهم ترین شرکت های تحقیقاتی در بریتانیا و به سفارش موسسه تحقیقات در باره سیاستگذاری یهودیان (Institue of Jewish Policy Research)، انجام شده است، با این که اسرائیل برای هویت یهودیان بریتانیا نقش مهمی ایفا می کند، اغلب سوال شوندگان گفته اند باید این حق را داشته باشند که آزادانه در رسانه های همگانی از اسرائیل انتقاد کنند.

هزاران یهودی که در این نظرسنجی شرکت کرده اند به طور گسترده از حصاری که اسرائیل با انگیزه دفاع از امنیتش برپا کرده و حمله ای که در اواخر 2008 به نوار غزه کرد، حمایت کرده اند اما نظراتی که در این نظرسنجی در باره مسائل امنیتی ابراز شده، عمدتا صلح طلبانه بوده است.

فساد اداری گسترده در جامعه اسرائیل و تبعیض علیه اقلیت های ساکن این کشور از جمله نظراتی بوده که می توان آن را بالقوه انتقاد آمیز استنباط کرد.

نظرات صلح طلبانه

بنا به نظرسنجی جدید، که نتیجه آن روز پنجشنبه (15 ژوئیه)، منتشر شد، اکثر یهودیان بریتانیا ترجیح می دهند دو کشور همجوار اسرائیل و فلسطینی وجود داشته باشد تا این که فقط یک کشور اسرائیل؛ و بیش از نیمی از پاسخ دهندگان از انجام مذاکره با گروه حماس حمایت کرده اند.

نزدیک به سه چهارم پاسخ دهندگان (72 درصد)، گفته اند حملات سه هفته ای اسرائیل به نوار غزه که در روزهای پایانی 2008 آغاز و تا اوایل 2009 ادامه داشت، اقدامی مشروع و برای دفاع از این کشور انجام شده بود.

اما بیش از سه چهارم (77 درصد)، با دو کشور همجوار اسرائیل و فلسطینی به عنوان تنها راه برای برقراری صلح در خاورمیانه، موافق بوده اند.

کمی بیش از نیمی از شرکت کنندگان در این نظرسنجی (52 درصد)، گفته اند از مذاکره اسرائیل با گروه حماس، که کنترل نوار غزه را در دست دارد، حمایت می کنند.

جاناتان بوید، مدیرعامل موسسه تحقیقات در باره سیاستگذاری یهودیان به روزنامه بریتانیایی گاردین گفته است: ما طی این نظرسنجی متوجه شدیم که یهودیان بریتانیا طرفدار اسرائیل و صلح هستند. نظرسنجی نشان داده که نظرات آنها زمانی جنبه تندروانه پیدا می کند که موضوع، نگرانی در باره امنیت اسرائیل باشد. اما دیدگاه صلح طلبانه آنها در موارد دیگر نشان می دهد که یهودیان بریتانیا عمیقا خواستار اسرائیلی است که در صلح بسر ببرد، هم در درون خودش هم با همسایه هایش.

مطالب مرتبط