هشدار نسبت به وضعیت بحرانی خدمات پزشکی در کره شمالی

سازمان عفو بین الملل هشدار داده که کره شمالی قادر به تامین نیازهای اولیه بهداشتی مردم خود نیست.

عفو بین الملل در گزارشی آورده است که بیمارستان های کره شمالی فاقد مواد دارویی و تجهیزات پزشکی هستند، وضعیت بهداشت بد است و بیماری های واگیردار از جمله سل در این کشور در حال شیوع است.

عفو بین الملل در گزارش خود اضافه می کند که جراحی های مهم، از جمله جراحی های قطع عضو، بدون استفاده از داروی بیهوشی انجام می شود.

در این گزارش آمده است: با وجود ادعاهای کره شمالی مبنی بر آن که همه مردم از خدمات پزشکی برخوردار هستند، پزشکان تقریبا همیشه از بیماران تقاضای دستمزد می کنند و کسانی که نتوانند پول بدهند، عملا از خدمات پزشکی محرومند.

سازمان عفو بین الملل در گزارش خود به این موضوع اشاره کرده که این وضعیت طی سال های اخیر، به دلیل کمبود مداوم مواد غذایی، بدتر شده است.

آمارهای سازمان بهداشت جهانی نشان می دهد که کره شمالی سالانه کمتر از یک دلار صرف ارائه خدمات پزشکی به هر فرد می کند.

این گزارش بر اساس مصاحبه های سازمان عفو بین الملل با بیش از ۴۰ نفر از اهالی کره شمالی که در فاصله سال های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۹ از این کشور به خارج پناه برده اند، تهیه شده است. برای تهیه این گزارش، با کارشناسان بهداشتی که با اهالی کره شمالی کار می کنند، نیز مشورت شده است.

کره شمالی می گوید خدمات بهداشتی برای همه مردم رایگان است اما شاهدان به سازمان عفو بین الملل گفته اند طی بیست سال اخیر مجبور بوده اند که برای تمام این خدمات، پول بدهند.

یک زن بیست ساله که دو سال قبل کره شمالی را ترک کرده، گفت: مردم اگر پول نداشته باشند، به بیمارستان نمی روند چون همه می دانند که باید پول داد. اگر پول نداشته باشی، باید بمیری.

یک مرد نیز گفت بیمارستان ها دارو ندارند و اگر کسی نیاز به درمان داشته باشد، باید به بازار برود و داروی مورد نیاز را برای پزشکان تهیه کند.

یک زن ۵۶ ساله نیز به عفو بین الملل گفت آپاندیس او را بدون بیهوشی برداشته اند. وی گفت:عمل حدود یک ساعت و ده دقیقه طول کشید. من از شدت درد، جیغ می زدم و فکر می کردم می میرم."

وی گفت:"دست ها و پاهای مرا بسته بودند که حرکت نکنم.

کره شمالی پس از قحطی دهه ۱۹۹۰ با کمبود شدید مواد غذایی مواجه است و اکنون کمک های بین المللی دریافت می کند. در این دوره قحطی، تا حدود یک میلیون نفر جانشان را از دست دادند.

کاترین بابر، مدیر بخش آسیا- پاسیفیک عفو بین الملل گفت: مردم کره شمالی به شدت به کمک های غذایی و پزشکی نیاز دارند. کشورهای کمک دهنده نباید از کمک ها به عنوان یک فوتبال سیاسی استفاده کنند.

کره شمالی به لحاظ سیاسی، منزوی است و از گفتگوهای شش جانبه بر سر برنامه هسته ای خود خارج شده است.

تحریم های سازمان ملل علیه کره شمالی سال گذشته پس از آنکه این کشور دست به آزمایشات موشکی و هسته ای زد، تشدید شد.

کره شمالی همچنین تمامی روابط خود را با کره جنوبی به حال تعلیق درآورده است. این تعلیق روابط پس از آن صورت گرفت که حمله به یک ناو کره جنوبی در ماه مارس بیش از ۴۶ کشته بر جای گذاشت.

گروه های بین المللی که در مورد این حمله تحقیق کرده اند، آن را به یک اژدر کره شمالی نسبت داده اند اما کره شمالی این موضوع را رد کرده است.

مطالب مرتبط