بی پی: نشت نفت در خلیج مکزیک متوقف شد

شرکت نفتی بی پی می گوید که موقتا جریان نفت از یک چاه در حال نشت به داخل خلیج مکزیک را متوقف کرده است.

این اولین بار از زمان وقوع انفجار در سکوی نفتی "دیپ واتر هورایزن" در روز 20 آوریل است که جریان نفت متوقف می شود.

چاه هم اکنون با یک سرپوش مهر و موم شده است که بخشی از آزمایشی برای محک زدن مقاومت آن در برابر فشار نفت است. این آزمایش برای 48 ساعت ادامه خواهد یافت.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا گفت که این تحول "نشانه مثبتی" است اما اشاره کرد که بی پی هنوز در مرحله آزمایش است.

کنت ولز مدیر عامل بی پی گفت که نفت در ساعت 14:25 به وقت محلی (19:35 گرینویچ) متوقف شد و او از این پیشرفت "هیجان زده" است.

او گفت "خیلی خوب است" که نفتی در خلیج مکزیک نشت نمی کند.

در پی انتشار این خبر، سهام بی پی روز پنجشنبه در بازارهای بورس نیویورک افزایش یافت.

اما بی پی تاکید می کند که حتی اگر هیچ نفتی برای 48 ساعت از چاه نشت نکند این بدان معنی نیست که جریان نفت و گاز به طور دائمی بند آمده است.

داگ ساتلز مدیر عملیاتی بی پی تاکید کرد که هنوز هیچ دلیلی برای "شادی کردن" وجود ندارد، به خصوص برای کسانی که از نشت نفت آسیب دیده اند.

او گفت: "کار هنوز تمام نشده است."

آزمایش فعلی برای محک زدن فشار چاه ضروری است. اگر فشار وارده به کلاهک نصب شده پایین باشد، می تواند به آن معنی باشد که نفت درحال نشت کردن از نقطه ای پایین تر از چاه است.

اگر فشار بالا باشد، بی پی و دولت آمریکا باید تصمیم بگیرند که می خواهند چاه را بسته نگاه دارند یا اینکه همچنان نفت را به کشتی های سطح آب پمپ کنند.

تاد الن فرمانده آمریکایی که هدایت واکنش ها به نشت نفت را به عهده دارد گفت حتی اگر این اقدام تازه موفق باشد، چاه دوباره باز خواهد شد و جمع آوری نفت توسط کشتی های حاضر در منطقه از سر گرفته خواهد شد تا یک تست لرزه شناسی انجام شود.

او گفت: "بعد می توانیم برگردیم و سیستم را دوباره تحت فشار قرار دهیم. زمانی که قانع شدیم، مسلما می توانیم بستن دائمی چاه را مد نظر قرار دهیم و حتما آن را دنبال خواهیم کرد."

اما تاد الن تاکید کرد که گزینه بستن دائمی چاه - یعنی بستن همه شیرها و متوقف کردن جریان - یکی از "فواید جانبی" نصب کلاهک تازه است.

او گفت که اولویت همواره این بوده است که میزان نفتی که جمع آوری و به سطح پمپ می شود افزایش یابد.

به هرحال تا زمانی که یک چاه فرعی کاهش فشار حفر و راه اندازی نشده است تا دهانه چاه اصلی با گل و سیمان مهر و موم شود، همه راه حل ها موقتی خواهد بود.

کار بر دو چاه فرعی هم اکنون به دلیل انجام آزمایش های فشار معلق شده است.

ادعاهای مربوط به لاکربی

همزمان فشارهای سیاسی بر بی پی در آمریکا ادامه دارد.

یک کمیته کنگره با تدابیری که این شرکت را از حفاری های تازه در آب های ساحلی برای هفت سال منع می کند موافقت کرده است.

از سوی دیگر هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا، گفته است که درخواست چهار سناتور را درباره این ادعا بررسی خواهد کرد که شرکت بی پی هنگام تلاش برای نهایی کردن یک قرارداد نفتی با لیبی، برای آزادی عبدالباسط مقراحی بمبگذار لاکربی لابی کرده بود.

در بمبگذاری سال 1988 در پرواز شماره 103 هواپیمای پان آمریکن 270 نفر کشته شدند که اکثرا آمریکایی بودند.

آقای مقراحی که به سرطان پروستات مبتلاست و پزشکان مرگ او را پیش بینی کرده اند، در ماه اوت سال 2009 پس از هشت سال حبس به دلایل انساندوستانه در اسکاتلند آزاد شد و به لیبی بازگشت.

بی پی روز پنجشنبه در بیانیه ای اذعان کرد که نگرانی خود را درباره پیشرفت کند فرآیند تبادل یک زندانی میان دو کشور با دولت بریتانیا در میان گذاشته بود.

اما بی پی گفت که هیچ نفشی در مباحثاتی که به تصمیم برای آزادی مقراحی منجر شد نداشته است.

سر نایجل شینوالد سفیر بریتانیا در واشنگتن نیز گفت: "این ادعاها در مطبوعات که مقراحی به دلیل معامله ای نفتی که یک طرف آن بی پی بود آزاد شد، و اینکه پول شواهد پزشکی که دولت اسکاتلند برای آزادی او از آنها استفاده کرد را دولت لیبی پرداخته بود، حقیقت ندارد."

مطالب مرتبط