مشاجره سیاسی وزرای خارجه هند و پاکستان

وزرای امور خارجه هند و پاکستان
Image caption وزیر خارجه پاکستان تیم مذاکره کننده هندی را متهم کرد که آمادگی ذهنی برای انجام گفتگو را نداشته اند

وزیر امور خارجه پاکستان از رفتار همتای هندی خود در جریان مذاکرات رسمی در شهر اسلام آباد انتقاد کرده است.

شاه محمود قریشی روز جمعه، شانزدهم ژوییه ۲۰۱۰ میلادی در جمع خبرنگاران گفت که سوماناهالی کریشنا، وزیر امور خارجه هند و تیم مذاکره کننده او آمادگی انجام گفتگو را نداشته اند.

او همچنین افزود که آقای کریشنا مدام برای پاسخ دادن به تماس های تلفنی از دهلی و گرفتن دستور العمل برای چگونگی پیش بردن روند مذاکرات، گفتگو را قطع می کرده است.

آقای کریشنا این ادعاها را رد کرده است و گفته او به هیچ عنوان در حین مذاکرات از تلفن استفاده نکرده است.

این نخستین دیدار دوجانبه میان وزرای امور خارجه دو کشور از سال ۲۰۰۸ تا به حال بوده است.

در عین حال این دیدار، سومین تماس بین مقام های بلند پایه دو کشور همسایه ظرف شش ماه گذشته محسوب می شود.

این دو کشور که هر دو مجهز به سلاح های اتمی هستند در این دیدار بر سر مسایلی از قبیل منطقه مناقشه برانگیز کشمیر گفتگو کرده اند.

اما وزیر امور خارجه پاکستان ادعا می کند که طرف هندی "آمادگی ذهنی" لازم برای وارد شدن به این گفتگوها را نداشته است.

گفتگوها بین دو کشور هند و پاکستان در سال ۲۰۰۸ و پس از حملات به شهر بمبئی متوقف شد. در جریان این حملات، عده ای از افراد مسلح دست کم ۱۶۰ نفر را کشتند.

پاکستان چندی بعد پذیرفت که بخشی از برنامه ریزی برای انجام این حملات در خاک این کشور صورت گرفته است.

پیش از آغاز دور جدید گفتگوها بین هند و پاکستان، یک روزنامه هندی به نقل از وزیر کشور هند دستگاه اطلاعاتی پاکستان را متهم به همکاری در انجام حملات خونبار در بمبئی کرده بود.

انتقاد وزیر امور خارجه پاکستان از طرف مذاکره کننده هندی در شرایطی صورت می گیرد که وزرای خارجه هر دو کشور طی یک کنفرانس خبری مشترک ضمن "سازنده" دانستن گفتگوها، برای دیدارهای آینده ابراز آمادگی کردند.

اما این فضای "سازنده" پس از آنکه وزیر امور خارجه پاکستان در جریان یک مصاحبه مطبوعاتی طرف هندی را به نداشتن "برنامه" برای انجام گفتگو متهم کرد عوض شد.

Image caption طی هفته های اخیر ۱۴ غیرنظامی بر اثر درگیری ها بین پلیس و نیروهای شبه نظامی در منطقه کشمیر کشته شده اند

شاه محمود قریشی گفت: "من مایلم از وزیر امور خارجه هند بپرسم شما که عالی ترین مقام در سیاست خارجی کشورتان هستید چرا برای گفتگو باید بارها با دهلی در تماس تلفنی باشید".

آقای قریشی همچنین همتای هندی خود را به "گزینشی" عمل کردن در مورد موضوعات مورد بحث و محدود کردن گفتگو متهم کرده است.

او ادعا کرده است که هند در جریان این مذاکرات حاضر نشد که در مورد کشمیر وارد گفتگو شود و افزود: "جدا کردن کشمیر از روند گفتگوها غیر ممکن است".

هند منطقه کشمیر را بخش جدایی ناپذیر این کشور می داند. این منطقه از سال ۱۹۴۷ پس از آنکه هند و پاکستان از هم جدا شدند، دلیل بروز ۲ جنگ از ۳ جنگی بوده که بین دو کشور صورت گرفته است.

اما در مقابل وزیر امور خارجه هند پس از رسیدن به دهلی، در مقابل ادعاهای وزیر امور خارجه پاکستان موضع گیری کرد و گفت که در جریان مذاکرات ارتباط او با هند به کلی قطع بوده است.

او همچنین در پاسخ به ادعای وزیر خارجه پاکستان در مورد آماده نبودن هند برای انجام مذاکرات گفت: "هند کاملا آماده انجام مذاکرات است. دستور کاری ما کاملا شفاف است و هیچ ابهامی در کار نیست".

در همین حال پلیس روز جمعه قانون منع آمد و شد را بار دیگر در شهر سریناگار و چند شهر دیگر در منطقه تحت کنترل هند در کشمیر اعمال کرد.

این اقدام پس از آن صورت گرفت که گروههای جدایی طلب مخالف هند درخواست برگزاری تظاهراتی را مطرح کرده بودند.

طی هفته های اخیر ۱۴ غیرنظامی بر اثر درگیری ها بین پلیس و نیروهای شبه نظامی در این منطقه کشته شده اند.

مطالب مرتبط