در حمله به چند خودرو در پاکستان ۱۶ نفر کشته شدند

مقام های پاکستان می گویند در حمله پیکارجویان به تعدادی خودروی غیرنظامی در منطقه ای در شمال غرب این کشور دست کم شانزده نفر کشته و تعدادی مجروح شدند.

در این حمله، پیکارجویان به سوی خودروهایی که تحت اسکورت نیروهای امنیتی بودند، آتش گشودند.

گفته می شود که همه کشته شدگان شیعه بودند و بیشتر آنها با اتوبوس سفر می کردند.

این خودروها از منطقه کرم به شهر پیشاور، شهر اصلی منطقه شمال غرب پاکستان، در حرکت بودند. ارتش پاکستان در این منطقه مشغول عملیاتی علیه پیکارجویان اسلامی است.

منطقه کرم طی سه سال اخیر شاهد یک رشته بمب گذاری، حمله و درگیری مسلحانه بوده است. هدف تعدادی از این حملات، سرقت و آدم ربایی در ازای دریافت باج است.

بنابر گزارش ها، ارتش پاکستان طی ماه های اخیر حدود یک صد تن از پیکارجویان این منطقه را که نزدیک به مرز افغانستان واقع شده، کشته است.

طی چند هفته اخیر، پاکستان شاهد چند انفجار انتحاری بود. روز پنجشنبه، دست کم پنج نفر در دره سوات کشته شدند. پیشتر نیز دو بمب گذار انتحاری، وسایل انفجاری همراه خود را در منطقه قبیله نشین مهمند منفجر کردند که در این حملات، بیش از یک صد نفر کشته شدند.

دولت پاکستان برای سرکوب ناآرامی های این منطقه تحت فشار آمریکاست.

طی یک سال گذشته، دولت مرکزی پاکستان عملیات نظامی گسترده ای را در بخش هایی از مناطق فعالیت گروه های مسلح اسلامگرا به اجرا گذاشته و مدعی پاکسازی این مناطق از شورشیان مسلح شده اما نتوانسته است به فعالیت خونین گروه های مخالف و تلفات سنگین ناشی از این عملیات خاتمه دهد.

بسیاری از مردم پاکستان از عدم کارآیی سیاست های دولت در ریشه کن کردن خشونت در این کشور ناخرسند هستند و معتقدند که دولت توانایی کافی و سیاست مناسب برای حفظ امنیت کشور را ندارد.

وزیر کشور پاکستان هفته گذشته در مصاحبه ای با بی بی سی، شورشیان افغان را عامل حملات تروریستی در این کشور دانسته است.

رحمان ملک در این مصاحبه این نظر را رد کرد که تندروهای اسلامگرای مسلح از این کشور برای نبرد با نیروهای ائتلاف بین المللی وارد افغانستان می شوند و در مقابل، نیروهای ناتو را متهم کرد که برای جلوگیری از ورود شورشیان طالبان افغان به پاکستان اقدام کافی به عمل نمی آورند.

به گفته آقای ملک، در مقایسه با شورشیان مستقر در افغانستان که برای عملیات مسلحانه به پاکستان می آیند، تعداد کسانی که برای جنگ علیه دولت افغانستان از خاک پاکستان عازم آن کشور می شوند زیاد نیست.

وزیر کشور پاکستان تندروهایی را که از افغانستان وارد پاکستان می شوند مسئول عملیات خشونت آمیز در کشور خود دانست و گفت که بمب گذاری انتحاری در مهمند، در شمال غرب پاکستان، توسط همین افراد به اجرا گذاشته شد.

مطالب مرتبط