نبش قبر سیمون بولیوار برای کشف دلیل مرگ او

هوگو چاوز در مقابل نقاشی سیمون بولیوار
Image caption هوگو چاوز معتقد است که سیمون بولیوار به دلیل بیماری جان خود را از دست نداده بلکه به قتل رسیده است.

دولت ونزوئلا به عنوان بخشی از تحقیقات برای کشف دلیل مرگ سیمون بولیوار، قهرمان استقلال این کشور، اقدام به نبش قبر او کرده و بقایایش را از زیر خاک بیرون آورده است.

هوگو چاوز، رئیس جمهوری ونزوئلا معتقد است که سیمون بولیوار که در قرن نوزدهم برای استقلال از اسپانیایی ها مبارزه می کرد، به دلیل بیماری جان خود را از دست نداده بلکه به قتل رسیده است و به همین دلیل اکنون کارشناسان پزشکی قانونی در ونزوئلا سرگرم بررسی و آزمایش بقایای او هستند.

تصور عمومی بر این است که سیمون بولیوار به دلیل ابتلا به بیماری سل در سال ۱۸۳۰ در کلمبیا جان سپرد.

اما آقای چاوز به این روایت اعتقادی ندارد و سال هاست که پافشاری می کند که سیمون بولیوار به دست توطئه گران مسموم شده بود.

به همین دلیل است که اکنون رهبر سوسیالیست ونزوئلا دستور تحقیق در مورد دلیل مرگ سیمون بولیوار را صادر کرده تا شاید با تحقیقات پزشکی بتواند نظریه خود مبنی بر قتل او را به اثبات برساند.

سیمون بولیوار در آمریکای جنوبی به عنوان نماد مبارزه برای استقلال شناخته می شود، قهرمانی که استعمارگران اسپانیایی را از منطقه موسوم به گرن کلمبیا (Gran Colombia)، شامل پرو، ونزوئلا، کلمبیا، اکوادور و پانامای امروز، بیرون کرد.

اکنون بقایای این قهرمان استقلال در ونزوئلا از آرامگاه او در شهر کاراکاس بیرون آورده شده تا کارشناسان پزشکی قانونی در مورد دلیل مرگ او تحقیق کنند.

آقای چاوز همزمان با تماشای مراسم نبش قبر سیمون بولیوار، پیام هایی را هم روی صفحه توییتر خود منتشر کرد و در یکی از این پیام ها نوشت که با دیدن استخوان های قهرمان ملی ونزوئلا اشک ریخته است.

لوئیزا اورتگا دیاز، دادستان کل ونزوئلا هم از دیگر مقامات بلند پایه ونزوئلا بود که در این مراسم حضور داشت.

اگر ثابت شود که دلیل مرگ سیمون بولیوار طبیعی نبوده و او واقعا به قتل رسیده است، خانم اورتگا دیاز برای پیگیری پرونده مظنونان وضعیت بسیار دشواری خواهد داشت، چرا که تمام کسانی که تصور می شود در این توطئه احتمالی دست داشته اند، بیش از ۱۵۰ سال پیش مرده اند!

مطالب مرتبط