به روز شده:  15:32 گرينويچ - 18 ژوئيه 2010 - 27 تیر 1389

سرزمینهای فلسطینی

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا: محاصره غزه باید خاتمه یابد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای انجام یک دیدار، وارد نوار غزه شده است. بارونس کاترین اشتون روز یکشنبه (18 ژوئیه)، گفت اسرائیل باید از کاهش محاصره اقتصادی نوار غزه فراتر رفته و گذرگاه های مرزی این منطقه را بازگشایی کند.

بارونس اشتون در جریان دیدارش از نوار غزه گفت فلسطینیان باید بتوانند آزادانه از مرز عبور کنند و جامعه بین المللی باید اسرائیل را تحت فشار گذارد تا به محاصره نوار غزه خاتمه دهد.

بارونس اشتون، عالی رتبه ترین دیپلمات غربی است که پس از کاهش ممنوعیت های اقتصادی اسرائیل علیه نوار غزه در ماه گذشته، وارد این بخش از اراضی فلسطینی شده است.

البته این سفر، دومین سفر خانم اشتون به غزه در کمتر از شش ماه گذشته است که یک امر کم سابقه تلقی می شود.

او مشتاق است از نزدیک ببیند کاهش سخت گیری های اقتصادی اسرائیل علیه غزه چه تاثیری بر زندگی مردم این منطقه گذاشته است.

اما، جان دانیسون، گزارشگر بی بی سی در غزه معتقد است مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا احتمالا متوجه خواهد شد که وضعیت مردم غزه، بهبود چندانی نداشته است.

در حال حاضر مقدار مواد غذایی اسرائیلی در فروشگاه های غزه بیشتر شده است اما سازمان ملل متحد می گوید که برای طرح های بازسازی اش هنوز هم با کمبود مصالح ساختمانی لازم، روبروست.

انتظار می رود که محور سفر کوتاه خانم اشتون، وضعیت اقتصادی غزه باشد. محاصره اقتصادی توسط اسرائیل باعث شده است که فلسطینیان در این منطقه در شرایط بدی قرار بگیرند.

محاصره اقتصادی نوار غزه توسط اسرائیل ساکنان این منطقه را در شرایط بدی قرار داده است

صادرات کالا هنوز هم ممنوع است و چهل درصد ساکنان غزه بیکارند.

خانم اشتون در این سفر ملاقات رسمی با حماس، گروه فلسطینی که کنترل نوار غزه را در دست دارد، نخواهد داشت. اتحادیه اروپا، آمریکا و اسرائیل حاکمیت این گروه بر غزه را به رسمیت نمی شناسند.

سامی ابو زهری، سخنگوی حماس ضمن استقبال از سفر خانم اشتون گفت فلسطینیان اقدامات قاطع می خواهند نه انتشار بیانیه.

مذاکرات صلح در قاهره

در همین حال، حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر، امروز میزبان گفتگوهای صلح خاورمیانه را که در قاهره، پایتخت این کشور برپا شد، بر عهده داشت.

این گفتگوها بدون نتیجه ای مشهود پایان یافت.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی و جورج میچل، فرستاده آمریکا در امور خاورمیانه با حسنی مبارک ملاقات کردند.

هر سه مقام با مطبوعات مصاحبه نکرده اند.

عمرو موسی، دبیرکل اتحادیه عرب، اعلام کرد که ملاقات روز یکشنبه در خصوص گفتگوی مستقیم میان اسرائیل و فلسیطینیان نتیجه ای در بر نداشته است.

آقای عباس، که تحت فشار آمریکا بوده تا مذاکره مستقیم با اسرائیل را از سر بگیرد، روز شنبه (17 ژوئیه)، با آقای میچل گفتگو کرد.

اسرائیل و فلسطینیان در باره شرایط برگزاری گفتگوهای مستقیم اختلاف نظر دارند.

گزارشگر بی بی سی در قاهره می گوید فلسطینیان بیم دارند اسرائیل برای برقراری صلح جدی نیست و مقام های این کشور فقط به این دلیل در گفتگوهای مصر شرکت کردند که آمریکا را راضی نگه دارند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.