بیش از ۴۰ کشته بر اثر بمبگذاری انتحاری در بغداد

بمبگذاری انتحاری در عراق
Image caption هدف این بمبگذاری عمدتا شبه نظامیان سنی بوده اند که در کنار ارتش آمریکا و عراق با نیروهای القاعده در جنگ بوده اند.

پلیس عراق اعلام کرده است که بر اثر یک بمبگذاری انتحاری در جنوب غربی بغداد بیش از ۴۰ نفر کشته و دهها نفر دیگر مجروح شده اند.

بمبگذار انتحاری با حمله به اعضای یک گروه شبه نظامی سنی تحت حمایت دولت عراق که برای دریافت حقوق به صف ایستاده بودند، خود را منفجر کرد.

این گروه از شبه نظامیان سنی موسوم به "پسران عراق" که پیش از این سابقه همکاری با گروه القاعده را داشتند، از سال ۲۰۰۶ میلادی با تغییر موضع، علیه این گروه به مبارزه پرداختند.

وزیر کشور عراق اعلام کرده است که در میان مجروحان این حادثه دست کم دو سرباز ارتش عراق حضور دارند.

گفته می شود از زمان پیوستن این گروه شبه نظامی به ارتش آمریکا و عراق در جنگ علیه نیروهای القاعده، تا حد زیادی از سطح خشونت در این کشور کاسته شده است.

اما اخیرا حملات علیه این گروه شبه نظامی افزایش یافته است و حتی آنها ادعا می کنند که در فقدان ثبات سیاسی موجود در عراق که پس از انتخابات در این کشور ایجاد شده، از سوی نیروهای ارتش عراق هم مورد آزار و اذیت قرار می گیرند.

خبرنگار بی بی سی در بغداد می گوید بیم آن می رود که در صورت عدم حمایت از این گروههای شبه نظامی سنی، ممکن است عده ای از آنها بار دیگر با بازگشت به مواضع سابق خود در کنار القاعده به فعالیت بپردازند.

در عین حال بی ثباتی سیاسی موجود در عراق نگرانی هایی را در مورد توقف طرح دولت آمریکا برای خارج کردن نیروهای خود از شهرهای عراق تا پایان ماه اوت ایجاد کرده است.

قرار است آمریکا تا سال ۲۰۱۲ به حضور نظامی خود در عراق به طور کامل پایان دهد.

مطالب مرتبط