تمایل بی پی به حفظ کلاهک تازه مهار کننده چاه خلیج مکزیک

خلیج مکزیک
Image caption بی پی پنجشنبه موفق به مهار چاه آسیب دیده شد

شرکت بی پی می خواهد کلاهکی که بر سر چاه نشت کننده نفت در خلیج مکزیک نصب شده، تا زمان حفر چاه های فرعی که راه حلی دائمی برای نشت است سر جایش بماند.

آزمایش ها به روی این کلاهک ادامه دارد. این کلاهک روز پنجشنبه برای اولین بار پس از حدود سه ماه باعث قطع کامل جریان نفت نشت کننده در دریا شد.

داگ ساتلز مدیر عملیاتی بی پی گفت که قصدی برای بازگشایی این سرپوش و به جریان انداختن دوباره نفت وجود ندارد.

دولت آمریکا از بی پی انتظار داشت کلاهک را پس از انجام آزمایش های فشار باز کرده و نفت را با کمک لوله هایی به کشتی های روی سطح آب پمپ کند تا حفر چاه های فرعی تکمیل شود.

با این حال تاد الن از مقام های نظامی آمریکا که مدیریت مقابله با نشت نفت را به عهده دارد روز یکشنبه گفت که می توان آزمایش های فشار را به صورت روزانه تمدید کرد.

دریاسالار الن روز شنبه گفت که وقتی آزمایش سه روزه فشار تکمیل شد، چاه نشت کننده با لوله هایی به سطح متصل خواهد شد که قادر به جمع آوری روزانه 80 هزار بشکه نفت خواهد بود.

در این صورت نفت باید برای سه روز بدون مهار در خلیج مکزیک ریخته می شد تا لوله ها به کشتی ها نصب شود.

'نشانه های امیدوارکننده'

تقریبا سه روز پس از شروع آزمایش فشار، آقای ساتلز گفت که بی پی مایل است کلاهک را سر جایش نگاه دارد.

او روز یکشنبه گفت: "هیچ یک از دست اندرکاران کل این ماجرا نمی خواهد که نفت باز به خلیج مکزیک جریان پیدا کند.... ما امیدواریم که اگر نشانه های امیدوارکننده ادامه یابد بتوانیم آزمایش فشار را تا زمان خفه شدن چاه ادامه دهیم."

"درحال حاضر هدفی برای به جریان انداختن دوباره چاه نداریم. در این مقطع مشکلی با بسته بودن چاه نداریم."

با این حال، اکنون گفته می شود که فشار درون چاه کمتر از حد انتظار است، که باعث این نگرانی شده است که نفت ممکن است از نقطه ای پایینتر درحال نشت کردن باشد.

دریاسالار الن تاکید کرد که پیش از گرفتن تصمیم به شواهد بیشتری نیاز است.

او گفت: "هرچند ما خوشحالیم که هم اکنون هیچ نفتی به خلیج مکزیک نمی ریزد و می خواهیم همه اقدامات لازم برای ادامه این وضع را انجام دهیم، مهم است که همه تصمیم ها براساسی علمی گرفته شود."

جریان نفت بعد از ظهر روز پنجشنبه قطع شد و آزمایش ها از آن زمان ادامه داشته است.

هر اقدامی برای نگه داشتن کلاهک بر سر چاه باید با توافق دولت آمریکا انجام شود.

تاد الن روز پنجشنبه تاکید کرده بود که گزینه بستن دائمی چاه - یعنی بستن همه شیرها و متوقف کردن جریان - یکی از "فواید جانبی" نصب کلاهک تازه است.

او گفت که اولویت همواره این بوده است که میزان نفتی که جمع آوری و به سطح پمپ می شود افزایش یابد.

به هرحال تا زمانی که یک چاه فرعی کاهش فشار حفر و راه اندازی نشده است تا دهانه چاه اصلی با گل و سیمان مهر و موم شود، همه راه حل ها موقتی خواهد بود.

کار بر دو چاه فرعی هم اکنون به دلیل انجام آزمایش های فشار معلق شده است.

مطالب مرتبط