اعلام پروژه های جدید کمک آمریکا به پاکستان

کلینتون
Image caption روز گذشته افغانستان و پاکستان یک قرارداد مهم بازرگانی امضا کردند

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا در آغاز مذاکراتش با مقامات پاکستانی در اسلام آباد اجرای پروژه های جدید در این کشور را اعلام کرده است.

هزینه این پروژه ها از یک مجموعه کمک هفت و نیم میلیارد دلاری پنج ساله که کنگره آمریکا سال قبل آن را تصویب کرد، تامین می شود.

پس از پایان مذاکرات، شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان در یک کنفرانس خبری مشترک با همتای آمریکایی خود، گفت منافع مشترک دو کشور اکنون از هر زمان دیگری بیشتر است.

پیشتر،خانم کلینتون گفته بود آمریکا می خواهد نشان دهد که تنها مایل به همکاری پاکستان در مبارزه با تروریسم نیست بلکه به رفاه مردم این کشور نیز علاقمند است.

کیم قطاس، خبرنگار بی بی سی در اسلام آباد می گوید پروژه های پیشنهادی آمریکا، در زندگی مردم پاکستان تاثیر مستقیمی خواهد داشت.

احداث دو سد هیدروالکتریک برای کمک به آب رسانی و توزیع برق و ساختن چند بیمارستان از جمله این پروژه هاست.

خبرنگار بی بی سی می گوید تنها 17 درصد پاکستانی ها نظر موافقی نسبت به آمریکا دارند.

هیلاری کلینتون در نظر دارد در جریان دیدار با دانشجویان، آموزگاران و بازرگانان در سالن شهرداری اسلام آباد، از بدبینی مردم پاکستان به آمریکا بکاهد.

پیشتر، هیلاری کلینتون به بی بی سی گفته بود که یکی از هدف های اصلی آمریکا این است که 'عدم اعتماد تاریخی' بین افغانستان و پاکستان را کاهش دهد.

وی افزود اگر چه پیشرفت هایی در این زمینه صورت گرفته ولی مشکل هنوز به قوت خود باقی است.

وزیر خارجه آمریکا همچنین گفت که او تمام مدت نگران احتمال حمله ای به آمریکاست که سرچشمه آن پاکستان باشد و از مقامات این کشور خواست گام های بیشتری در جهت مقابله با تروریسم بردارند.

روز گذشته افغانستان و پاکستان یک قرارداد مهم بازرگانی امضا کردند که بر اساس آن کامیون هایی که از افغانستان به راه می افتند اجازه خواهند داشت برای حمل کالا به هند از خاک پاکستان استفاده کنند.

وزیر خارجه آمریکا هنگام امضای این قرارداد گفت کنفرانس مهم بین المللی در باره توسعه افغانستان که روز سه شنبه 20 ژوئیه، در کابل شروع می شود باید این مسئله را بررسی کند که چگونه تلاش‌های جامعه بین المللی به ارائه خدمات به مردم افغانستان کمک می کند.

مطالب مرتبط