'سیستم اطلاعاتی آمریکا بیش از حد وسعت یافته است'

سیا
Image caption سازمان سیا یکی از چندین تشکیلات اطلاعاتی آمریکاست

روزنامه آمریکایی واشنگتن پست در شماره امروز خود (نوزده ژوئیه) می نویسد سیستم اطلاعاتی و مراقبتی که پس از حملات یازدهم سپتامبر ایجاد شد تا آن حد گسترده و غیرقابل کنترل شده که تصمیم در باره موثر بودن آن غیر ممکن شده است.

این نتیجه گیری بر اساس دو سال تحقیقاتی است که نشان می دهد هیچ کس نمی داند هزینه این سیستم چقدر است و چند نفر برای آن کار می کنند.

همچنین روشن نیست چه تعدادی از این نوع نهادها، کار مشابهی انجام می دهند.

از تحقیقات روزنامه واشنگتن پست چنین بر می آید که حدود هزار و سیصد تشکیلات دولتی و نزدیک به دو هزار موسسه خصوصی در این گونه فعالیت های اطلاعاتی درگیرند که نتیجه آن به گفته این روزنامه، بی در و پیکر بودن این سیستم و میزان قابل توجه اسراف و به هدر رفتن پول در این تشکیلات است.

ولی مقامات آمریکایی می گویند اصلاحاتی که در این زمینه صورت گرفته هم اکنون سبب بهبود قابل توجه عملکرد سیستم اطلاعاتی این کشور شده است.

نیک چایلدز، گزارشگر بی بی سی در امور امنیتی می گوید تردیدی نیست که سیستم اطلاعاتی آمریکا پس از حملات یازدهم سپتامبر تغییر چشمگیری کرده است و پول زیادی صرف این نهادها شده است.

اما حوادث اخیر از جمله تلاش ناکام برای منفجر کردن یک هواپیما در دیترویت در ماه دسامبر گذشته و توطئه برای انفجار بمب در تایمز اسکوئیر در ماه مه در نیویورک، ادامه ضعف این سیستم را برملا کرده است.

واشنگتن پست می نویسد رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا که خود دارای تجربه اطلاعاتی زیادی است، به مشکلاتی که برای کنترل سیستم اطلاعاتی آمریکا وجود دارد اذعان کرده ولی گفته است قبول ندارد که این سیستم بیش از حد لجام گسیخته شده است.

با این وجود، دنیس بلیر، مدیر سابق اداره اطلاعات ملی، پستی که پس از حملات یازدهم سپتامبر ایجاد شده بود، ظاهرا به دلیل منازعات اداری داخلی استعفا داده بود.

جیمز کلاپر، که برای جانشینی وی در نظر گرفته شده قرار است در هفته جاری در جلسه سنای آمریکا که باید این انتخاب را تایید کند، حاضر شود.

تردیدی نیست که بعضی از این مسائل در این جلسه مطرح خواهد شد.

مطالب مرتبط