آمریکا خواهان تحقیق درباره چگونگی آزادی مقراحی شد

Image caption دولت محلی اسکاتلند آقای مقراحی را به علت ابتلا به سرطان پیشرفته پروستات از زندان آزاد کرد

هم زمان با سفر دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا به واشنگتن، دولت آمریکا از بریتانیا و اسکاتلند خواسته است که تصمیم سال گذشته مقام های اسکاتلند برای آزادی عبدالباسط المقراحی، بمبگذار لاکربی، را مورد بازنگری قرار دهند.

هیلاری کلینتون، وزیر امورخارجه آمریکا، دوشنبه (۱۹ ژوئیه) بار دیگر گفت که دولت باراک اوباما از آزادی مقراحی و بازگشت او به لیبی، ناراضیست.

در بمبگذاری سال ۱۹۸۸ در پرواز شماره ۱۰۳ هواپیمای پان آمریکن بر فراز لاکربی اسکاتلند، ۲۷۰ نفر که اکثرا آمریکایی بودند کشته شدند.

مقراحی که به سرطان پروستات مبتلاست و پزشکان مرگ قریب الوقوع او را پیش بینی کرده بودند، در ماه اوت سال ۲۰۰۹ پس از هشت سال حبس به دلایل بشر دوستانه از زندانی در اسکاتلند آزاد شد و به لیبی بازگردانده شد.

وی پس از گذشت یک سال همچنان زنده است و این امر خشم خانواده های قربانیان آن بمبگذاری را در پی داشته است.

هیلاری کلینتون دوشنبه گفت ایالات متحد بر این باور است که تصمیم به رها کردن مقراحی و اعطای اجازه بازگشت او به لیبی، عادلانه نبود و آزاد بودن او نیز عادلانه نیست.

وزیر امورخارجه آمریکا این سخنان را در نامه ای خطاب به چهار سناتور ایالت های نیویورک و نیوجرسی بیان کرد.

این سناتورها هفته پیش با ارسال نامه ای به خانم کلینتون، خواهان بررسی این اتهام شدند که شرکت بی پی هنگام تلاش برای نهایی کردن یک قرارداد نفتی با لیبی، برای آزادی عبدالباسط مقراحی، لابی کرده بود.

هیلاری کلینتون در نامه اش می نویسد که از گزارش ها درباره این موضوع آگاه است.

بی پی هفته پیش اذعان کرد که نگرانی خود را درباره پیشرفت کند فرآیند تبادل یک زندانی میان دو کشور با دولت بریتانیا در میان گذاشته بود.

اما بی پی گفت که هیچ نقشی در مباحثاتی که به تصمیم برای آزادی مقراحی منجر شد نداشته است.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت از نخست وزیر بریتانیا درخواست کرده است که به نگرانی های برخی اعضای کنگره درباره آزادی مقراحی بطور مستقیم پاسخ دهد و دیوید کامرون با این درخواست موافقت کرده است.

تعداد زیادی از قربانی های حادثه لاکربی ساکن نیویورک و نیوجرسی بودند و سناتورهای این دو ایالت شرقی هفته گذشته به خانم کلینتون درباره عامل آن بمبگذاری نامه ای ارسال کردند و خواهان ملاقات با دیوید کامرون شدند.

نخست وزیر بریتانیا دوشنبه شب به وقت واشنگتن، وارد پایتخت آمریکا می شود و سه شنبه با باراک اوباما در کاخ سفید گفتگو خواهد کرد.

با این حال، نخست وزیر بریتانیا در این سفر دیدار ویژه با سناتورها درباره پرونده مقراحی را رد کرده است.

دیوید کامرون آزاد شدن مقراحی را اشتباه دانست و تاکید دارد که با این تصمیم مخالف بود.

دولت محلی اسکاتلند آقای مقراحی را به علت ابتلا به سرطان پیشرفته پروستات از زندان آزاد کرد و دولت بریتانیا تاکید دارد که در این تصمیم نقشی نداشته است.

مطالب مرتبط