کامرون: نباید بی پی را برای آزادی مقراحی مقصر شناخت

اوباما و کامرون در کاخ سفید
Image caption این اولین دیدار آقای کامرون به عنوان نخست وزیر از کاخ سفید است

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا پافشاری کرده است که نباید بی پی را به خاطر تصمیم "کاملا اشتباه" آزادی بمبگذار لاکربی مقصر دانست.

او پس از دیدار با باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در واشنگتن گفت که دولت اسکاتلند مسئول آزادی عبدالباسط المقراحی در سال گذشته بود.

ادعا شده است که شرکت بی پی برای آزادی بمبگذار لیبیایی هواپیمای پان امریکن لابی کرده بود.

آقای مقراحی که به سرطان پروستات مبتلاست، ماه اوت سال گذشته با ذکر دلایل انساندوستانه در اسکاتلند آزاد شد.

دیوید کامرون گفت که دولت اسکاتلند مسئول آزادی این فرد است و به عقیده او تحقیقات تازه در این زمینه لازم نیست چرا که این تنها موید این اعتقاد او خواهد بود که آزادی مقراحی کار اشتباهی بود.

آقای کامرون گفت هیچ مدرکی ندیده است که نشان دهد دولت اسکاتلند تحت تاثیر شرکت بی پی مقراحی را آزاد کرده باشد.

چهار سناتور ایالات نیویورک ونیوجرسی خواستار تحقیق درباره این ادعا شده اند که بی پی برای آزاد زودهنگام عبدالباسط المقراحی لابی کرده بود.

آقای مقراحی در ارتباط با بمبگذاری سال 1988 هواپیمای پان امریکن بر فراز لاکربی اسکاتلند که 270 کشته به جا گذاشت محکوم شده بود.

این مرد لیبیایی که به سرطان پروستات مبتلاست، ماه اوت سال گذشته با ذکر دلایل انساندوستانه توسط کنی مکسکیل وزیر دادگستری اسکاتلند آزاد شد.

گفته می شد که مقراحی ظرف سه ماه در اثر بیماری درخواهد گذشت اما هنوز زنده است.

شرکت نفتی بی پی اذعان کرده است که در سال 2007 دولت بریتانیا را برای موافقت با یک قرارداد وسیعتر تبادل زندانی با لیبی ترغیب کرده بود، اما هر گونه نقشی در تصمیم گیری دولت اسکاتلند برای آزادی مقراحی را رد می کند.

دستیاران آقای کامرون گفتند که او با این چهار سناتور دیدار خواهد کرد، درحالی که قبلا چنین درخواستی را رد کرده بود.

نخست وزیر بریتانیا پیشتر در مصاحبه ای با رادیو "ان پی آر" در واشنگتن گفت به اعتقاد او مقراحی "باید در زندان می ماند و همانجا می مرد".

آقای مکسکیل نیز به بی بی سی گفت: "من همچنان پای تصمیمی که گرفتم هستم. من پس از تامل، مقررات و قوانین اسکاتلند را اجرا کردم."

افغانستان و ایران

نخست وزیر بریتانیا روز سه شنبه برای سه ساعت در کاخ سفید با باراک اوباما گفتگو کرد. دو رهبر پس از این دیدار در کنفرانسی خبری شرکت کردند.

آقای اوباما در این کنفرانس گفت که بخش اعظم گفتگوهای دو رهبر درباره موضوع افغانستان بوده است.

او گفت که جنگ افغانستان جنگ آسانی نیست اما جنگ لازمی است.

رئیس جمهوری آمریکا افزود که تروریست های آموزش دیده در افغانستان و مناطق قبیله نشین در طول مرز پاکستان دست به قتل غیرنظامیان در هر دو سوی مرز زده اند.

او گفت که آمریکا استراتژی درست را در افغانستان دنبال می کند و اینکه آمریکا می خواهد ظرفیت مردم افغانستان را افزایش دهد تا خود بتوانند آینده را به دست گیرند.

آقای اوباما همچنین کنفرانس کابل را که سه شنبه پایان یافت "تاریخی" و "یک گام عمده" دیگر رو به جلو خواند.

او از جمله به توافق در مورد طرحی در این کنفرانس اشاره کرد که براساس آن مسئولیت امنیت ولایات افغانستان به نیروهای دولتی آن کشور منتقل خواهد شد.

دیوید کامرون نیز گفت هیچ مثالی بالاتر از افغانستان وجود ندارد که عمق همکاری بریتانیا و آمریکا در زمینه منافع ملی را نشان دهد.

او گفت که دو رهبر در دیدار روز سه شنبه درباره پیشرفت یک سال گذشته در افغانستان صحبت کرده اند.

نخست وزیر بریتانیا همچنین بر نیاز به زنده کردن استراتژی سیاسی در افغانستان تاکید کرد و گفت که شورشگری را نمی توان فقط با ابزارهای نظامی شکست داد.

رهبران آمریکا و بریتانیا همچنین درباره ایران گفتگو کردند.

آقای اوباما در کنفرانس خبری بعد از این دیدار گفت که دولت ایران باید به تعهدات بین المللی اش عمل کند.

او گفت که تحریم های تازه سازمان ملل و همچنین تحریم های جداگانه آمریکا و سایر کشورها فشار بی سابقه ای بر دولت ایران وارد کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا از تلاش های بریتانیا برای اطمینان از محقق شدن تحریم های شدید اتحادیه اروپا در روزهای آتی قدردانی کرد.

ایران اتهام نظامی بودن برنامه اتمی اش را رد می کند و تحریم ها را بی ارزش می داند.

مطالب مرتبط