اوباما: پیوند با بریتانیا حقیقتا ویژه است

اوباما و کامرون در کاخ سفید
Image caption این اولین دیدار آقای کامرون به عنوان نخست وزیر از کاخ سفید است

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در پی دیدار با دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا روابط با بریتانیا را "حقیقتا ویژه" خوانده است.

آقای اوباما گفت که وقتی بریتانیا و آمریکا با هم کار می کنند جهان جای "امن تر و مرفه تری" است.

رهبران دو کشور در دیدار سه ساعته خود درباره افغانستان، خاور میانه، نشت نفت در خلیج مکزیک و اقتصاد صحبت کردند.

آقای کامرون روابط دو کشور را "اساسی" خواند.

نخست وزیر بریتانیا در نخستین دیدار رسمی خود از آمریکا، افزود که "مطمئن" است که اصلاحات نظام بانکی موفق خواهد بود.

آقای کامرون در یک کنفرانس خبری پس از این دیدار گفت که نشت نفت در خلیج مکزیک "فاجعه" بود و گفت که به نفع آمریکا و بریتانیا هر دو است که شرکت بی پی موفق باشد.

او آزادی عبدالباسط المقراحی مرد لیبیایی که در بمبگذاری سال 1988 لاکربی مقصر شناخته شده است را "اشتباه" خواند و افزود: "او هیچ رحمی به قربانیان خود نداشت... آنها اجازه نیافتند در بستر و درحالی که عزیزانشان در اطراف آنها حلقه زده اند از دنیا بروند... او هم نباید چنین اجازه ای داشته باشد."

اوباما و کامرون همچنین ایران را ترغیب کردند برای پایان دادن به برنامه اتمی خود وارد مذاکره شود.

پیشتر آقای کامرون به یک روزنامه آمریکایی گفت که او در روابط با آمریکا "عملگرا و واقع گرا" خواهد بود.

نخست وزیر بریتانیا همچنین با چهار سناتور آمریکایی درباره آزادی بمبگذار لاکربی صحبت خواهد کرد.

او پیشتر با جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا دیدار کرده بود که به گفته دفتر نخست وزیری بریتانیا دو مقام "در مورد طیف کاملی از مسائل سیاست خارجی" توافق نظر گسترده ای داشتند.

آقای کامرون در این سفر همچنین قرار است با سناتور جان مک کین نامزد شکست خورده انتخابات ریاست جمهوری 2008 و دیگر چهره های ارشد کنگره دیدار کند.

او همچنین روز چهارشنبه در جلسه ای در پنتاگون مقر وزارت دفاع آمریکا شرکت خواهد کرد تا در جریان آخرین تحولات افغانستان قرار گیرد. او سپس با بان کی مون دبیر کل سازمان ملل ملاقات خواهد کرد.

اولین سفر رسمی

آقای کامرون ماه گذشته در اجلاس گروه 20 و گروه 8 با آقای اوباما ملاقات کرده بود اما این اولین دیدار او از آمریکا از زمان رسیدن به نخست وزیری است.

آقای کامرون پیشتر در مقاله ای در وال استریت ژورنال نوشت که او و رئیس جمهوری آمریکا "دستور کار مشترک و کاملا روشنی دارند: موفقیت در افغانستان، تضمین رشد اقتصادی و ثبات در خانه و سراسر جهان و مقابله با سیاست های اقتصادی حمایتی."

او خود را کسی توصیف کرد که "بدون خجالت طرفدار آمریکاست" و افزود: "من می فهمم که ما شریک کوچکتر هستیم - همانطور که در دهه 1940 و بعد در دهه 1980 بودیم."

او افزود: "اما ما یک کشور قوی، با اعتماد به نفس، با دیدگاه ها و ارزش های روشن هستیم، و باید همینطور رفتار کنیم."

"در جهانی با اقتصادهای به سرعت در حال رشد و ظهور، مسئولیت داریم در سطح وسیعتری با دیگران تعامل داشته باشیم و کشورهای تازه را به جمع بزرگتر جامعه جهانی بیاوریم."

درخواست سناتورها

چهار سناتور ایالات نیویورک ونیوجرسی خواستار تحقیق درباره این ادعا شده اند که بی پی برای آزاد زودهنگام عبدالباسط المقراحی لابی کرده بود. آقای مقراحی در ارتباط با بمبگذاری سال 1988 هواپیمای پان امریکن بر فراز لاکربی اسکاتلند که 270 کشته به جا گذاشت محکوم شده بود.

این مرد لیبیایی که به سرطان پروستات مبتلاست، ماه اوت سال گذشته با ذکر دلایل انساندوستانه توسط کنی مکسکیل وزیر دادگستری اسکاتلند آزاد شد.

گفته می شد که مقراحی ظرف سه ماه در اثر بیماری درخواهد گذشت اما هنوز زنده است.

شرکت نفتی بی پی اذعان کرده است که در سال 2007 دولت بریتانیا را برای موافقت با یک قرارداد وسیعتر تبادل زندانی با لیبی ترغیب کرده بود، اما هر گونه نقشی در تصمیم گیری دولت اسکاتلند برای آزادی مقراحی را رد می کند.

دستیاران آقای کامرون گفتند که او با این چهار سناتور دیدار خواهد کرد، درحالی که قبلا چنین درخواستی را رد کرده بود.

نخست وزیر بریتانیا در مصاحبه ای با رادیو "ان پی آر" در واشنگتن گفت به اعتقاد او مقراحی "باید در زندان می ماند و همانجا می مرد" اما گفت این دولت اسکاتلند بود که او را آزاد کرد نه بی پی.

آقای مکسکیل نیز به بی بی سی گفت: "من همچنان پای تصمیمی که گرفتم هستم. من پس از تامل، مقررات و قوانین اسکاتلند را اجرا کردم."

مطالب مرتبط