اسرائیل استفاده از بمب فسفری را محدود می کند

Image caption در جنگ غزه، رسانه ها، تصاویری منتشر کردند که نشان می داد بمب های فسفری به سوی انبار سازمان ملل شلیک شده است

اسرائیل می گوید درصدد است با محدود کردن استفاده از بمب های فسفری در مناطق شهری، در جهت کاهش آمار تلفات غیرنظامی در جنگ های احتمالی آتی گام بردارد.

بمب های فسفری از جمله بمب های احتراق زاست.

اسرائیل در واکنش رسمی به گزارش قاضی ریچارد گلدستون، که اقدامات اسرائیل و فلسطینیان را در زمان حملات اسرائیل به نوار غزه بررسی کرده است، گفت برای حفاظت از جان غیرنظامیان و اموال آنها مقررات جدیدی را اعمال می کند.

حدود ۱۴۰۰ فلسطینی و سیزده اسرائیلی در درگیری های غزه که بین ماه های دسامبر ۲۰۰۸ و ژانویه ۲۰۰۹ در جریان بود کشته شدند.

گزارش گلدستون، اسرائیل و حماس را به انجام جرایم جنگی متهم می کرد.

چندی پیش اسرائیل برای اولین بار اذعان کرد که از بمب های فسفری استفاده کرده است.

در جنگ غزه، رسانه ها، تصاویری منتشر کردند که نشان می داد بمب های فسفری به سوی انبار سازمان ملل شلیک شده است.

مجمع عمومی سازمان ملل از اسرائیل و حماس خواسته بود تا تحقیقات مستقلی در باره عملکرد خود در حین جنگ غزه انجام دهند.

تهیه کنندگان گزارش گلدستون پیشنهاد کرده بودند که در صورت عدم انجام این تحقیقات، این موضوع به دادگاه بین المللی رسیدگی به جرایم جنگی در لاهه ارجاع شود.

حماس در زمان انتشار گزارش قاضی گلدستون این موضوع را که نیروهای این جنبش عمدا شهروندان غیرنظامی را با راکت هدف قرار داده اند، رد کرده بود.

در گزارش قاضی گلدستون آمده بود که شواهدی از "نقض جدی حقوق بشر بین المللی و قوانین بشردوستانه توسط اسرائیل در جریان مناقشه غزه" وجود دارد. طبق این گزارش، عملیات جنگی اسرائیل در غزه "در تمام مراحل برای حمله عمدی و بی تناسب به منظور مجازات، خوار و خفیف کردن و ترساندن غیرنظامیان" به دقت برنامه ریزی شده بود.

در این گزارش همچنین شواهدی از ارتکاب جنایات جنگی توسط گروه های فلسطینی و احتمالا جنایات علیه بشریت از طربق پرتاب مکرر راکت و خمپاره به داخل اسرائیل، ارائه شد.

مطالب مرتبط