به روز شده:  12:07 گرينويچ - چهارشنبه 21 ژوئيه 2010 - 30 تیر 1389

آمریکا تحریم های جدید علیه کره شمالی اعلام کرد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در حالی که غرق شدن یک ناو جنگی کره جنوبی در آب های مرزی کره شمالی موجب بروز بحران در منطقه شده، آمریکا اعلام کرده است تحریم های جدیدی را علیه کره شمالی به اجرا در می آورد.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، در جریان سفر به کره جنوبی این تصمیم را امروز (21 ژوئیه)، اعلام کرد.

خانم کلینتون گفت این تحریم ها شامل خرید و فروش سلاح و واردات کالاهای لوکس توسط کره شمالی می شود و از گسترش جنگ افزارهای هسته ای نیز پیشگیری می کند.

وزیر امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری در سئول، پایتخت کره جنوبی گفت تدابیر جدید نه تنها باعث افزایش توانایی آمریکا برای جلوگیری از گسترش جنگ افزارهای هسته ای می شود بلکه همچنین فعالیت های غیرقانونی را متوقف می کند که به تامین بودجه برنامه های تسلیحاتی کمک می کند.

هیلاری کلینتون افزود، تحریم های جدید آمریکا مانند سدی است بر سر راه اقدامات تحریک آمیز.

او گفت هدف تحریم ها، مردم کره شمالی نیست؛ هدف تحریم ها، مقابله با اولویت های گمراه کننده و بدخواهانه دولت کره شمالی است.

جان سادورت، گزارشگر بی بی سی در سئول می گوید جزئیات نحوه اجرای تحریم ها، محدود است اما واضح است که قصد این بوده که کره شمالی بابت غرق ناو جنگی کره جنوبی تنبیه شود.

خانم کلینتون روز چهارشنبه گفت انتظار دارد کره شمالی با برداشتن گام هایی مشخص، اذعان کند که مسئول حادثه ای است که باعث غرق شدن ناو جنگی کره جنوبی شد و در جهت خلع سلاح هسته ای نیز حرکت می کند.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت: "کره شمالی به خوبی می داند که سال گذشته در قبال خلع سلاح هسته ای شبه جزیره کره، تعهداتی را پذیرفت و بعد خلف وعده کرد. اکنون ما یک بار دیگر انتظار داریم که به تعهدات خود پایبند باشد."

خانم کلینتون گفت: "ما خواستار خلع سلاحی هستیم که غیر قابل برگشت باشد."

خانم کلینتون و رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، برای نشان دادن حمایت خود از دولت کره جنوبی از منطقه ای مرزی میان این کشور و کره شمالی، که حضور نظامی در آن وجود ندارد، دیدار کردند.

وزیر امور خارجه آمریکا در حین دیدار از این منطقه گفت کشورش می خواهد که دولت کره شمالی بداند که راه دیگری نیز وجود دارد.

او افزود: " اما تا زمانی که آنها جهت خود را تغییر بدهند، آمریکا از طرف مردم و دولت کره جنوبی، قاطعانه در برابر کره شمالی ایستاده است. ما در کنار متحدان خود از کره جنوبی دفاع خواهیم کرد."

گزارشگر بی بی سی در سئول می گوید بعید است که کره شمالی به هشدارهای آمریکا گوش کند. این کشور تمرین نظامی نیروهای دریایی آمریکا و کره جنوبی را بازی خطرناک توصیف کرده است.

در مانور دریایی دو کشور که از روز یکشنبه 25 ژوئیه، در آبهای ژاپن آغاز می شود و برای چهار روز ادامه خواهد داشت، ناوهای هواپیمابر "یو اس اس جورج واشنگتن" و بیست نوع دیگر از ناو و زیردریایی، همچنین صد فروند هواپیما و هشت هزار پرسنل مشارکت خواهند داشت.این مانورها بعدا در دریای زرد انجام می شود.

چین به عملیات نظامی نیروهای خارجی در دریای زرد اعتراض دارد. دریای زرد در غرب شبه جزیره کره واقع شده است.

در ماه های اخیر مجادله بر سر حادثه غرق شدن ناو جنگی کره جنوبی باعث بالا گرفتن تنش میان این کشور و کره شمالی شده است. این دو کشور رسما در جنگ هستند چون با این که در سال 1953 جنگ سه ساله خود را با توافق بر سر یک آتش بس خاتمه دادند، هرگز معاهده صلح امضا نکردند.

از آن زمان به بعد آمریکا هزاران سرباز خود را در کره جنوبی مستقر کرده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.