نخست وزیر پیشین کوزوو مجددا محاکمه می شود

دادگاه بین المللی رسیدگی به جرائم جنگی در لاهه خواستار برگزاری مجدد محاکمه ای برای رسیدگی به جنایات جنگی راموش هارادینای ، نخست وزیر پیشین کوزوو و دو نفر دیگر شده است.

این سه تن از اعضای ارتش آزادیبخش کوزوو دو سال پیش به اتهام ارتکاب به جنایات جنگی علیه صرب ها و هوادارانشان در سال 1998 محاکمه شدند.

تنها یک نفر از آنها در ارتباط با دو مورد شکنجه مجرم شناخته شد.

پاتریک رابینسون رئیس دادگاه کیفری لاهه گفت که آن محاکمه به دلیل عدم حضور شاهدان در دادگاه که از قبل ارعاب و تهدید شده بودند، با شکست مواجه شد.

او اضافه کرد: " دادگاه میزان اهمیت این تهدید ها را درک نکرده بود."

دستور بازداشت آقای هارادینای، ایدریز بالای و لاهی براهیمای روز چهارشنبه 21 ژوئیه صادر شد. آنها قرار است تا برگزاری محاکمه در واحد بازداشتگاه سازمان ملل متحد در لاهه بمانند.

آقای هارادینای که در میان مردم کوزوو شخصیتی محبوب است، هنگام صدور حکم قاضی رابینسون برای برگزاری محاکمه مجدد، هیچ عکس العملی از خود نشان نداد.

تاريج محاكمه مجدد اين سه تن هنوز مشخص نشده و هنوز معلوم نيست كه آيا شاهدان حاضر به حضور در دادگاه و ارائه شهادت خواهند شد يا خير.

این سه نفر متهم شده اند که با حمله و کشتار غیر نظامیان قصد کنترل ناحیه دوکاجین در غرب کوزوو را داشته اند. گفته می شود که چهل نفر غیر نظامی در جریان این حمله کشته شده اند.

"روند دادگاه غیر منصفانه بوده است"

آقای هارادینای پیش از احراز مقام نخست وزیری در کوزوو، از فرماندهان ارتش آزادی بخش کوزوو بود و نیروهای آلبانیایی کوزوو در غرب این منطقه را در سال 1998 علیه نیروهای امنیتی صرب ( در یوگسلاوی سابق) را رهبری می کرده است.

ارتش آزادی بخش در آن زمان برای استقلال یافتن منطقه ای آلبانیایی نشین در غرب کوزوو، از جمهوری صربستان وارد جنگ شده بود.

راموش هارادینای به دست داشتن در قتل، شکنجه، تجاوز عليه غیرنظامیان صرب و مخالفان سیاسی در زمانی که فرماندهی ارتش آزادی بخش کوزوو را بر عهده داشت، متهم شده بود.

قاضی رابینسون در ادامه صدور حکم خود گفت: "با وجود اهمیت ویژه این شاهدان در پرونده دادستان، منصفانه بودن روند محاکمه قبلی با بی اهمیت شمردن تهدیدی که متوجه شاهدان بود،

زیر سوال رفت."

درخواست بازبینی حکم آقای براهیمای که به 6 سال زندان محکوم شده است، رد شد.