طرح اصلاحات مالی گسترده در آمریکا قانونی شد

اوباما درحال امضای طرح اصلاحات مالی
Image caption این بزرگترین لایحه اصلاحات مالی آمریکا طی هشتاد سال گذشته است

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا با امضای مصوبه کنگره که بزرگترین تغییرات در نظارت بر نظام مالی این کشور را به اجرا خواهد گذاشت، آن را قانونی کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا گفت این قانون "تضمین خواهد کرد که همه تابع یک مجموعه مقررات واحد خواهند بود، تا شرکت ها براساس قیمت و کیفیت رقابت می کنند و نه حقه و تله."

این قانون یک پیروزی عمده برای آقای اوباما و دموکرات ها است که آن را پس از ماه ها کشمکش سیاسی با کمک تعداد معدودی از جمهوری خواهان تصویب کردند.

این طرح با مخالفت شدید صنعت خدمات مالی مانند بانک ها روبرو بود.

این قانون مقررات اعطای وام مسکن و عادی را سخت تر می کند و یک سازمان تازه حمایت از مصرف کننده ایجاد می کند.

اکثریت قریب به اتفاق جمهوری خواهان در کنگره با این طرح مخالفت کرده بودند و استدلال می کردند که باعث بار اضافی برای کسب و کارها و مانع ایجاد اشتغال خواهد شد.

میچ مکانل رهبر جمهوری خواهان سنا هفته گذشته گفت که این لایحه در حل مشکلات ریشه ای بحرانی که قصد جلوگیری از آن را دارد ناکام می ماند.

اما آقای اوباما این لایحه را یک تدبیر لازم برای جلوگیری از فاجعه های آتی اقتصادی توصیف کرد و گفت مشکلات اقتصادی جهان تا حدود زیادی ناشی از "گسستی در نظام مالی ما" و "بی مسئولیتی بعضی گوشه های وال استریت (مرکز مالی آمریکا) تا دالان های قدرت در واشنگتن" بود.

آقای اوباما در کاخ سفید گفت: "نظام مالی ما فقط وقتی کار می کند - بازارهای ما فقط وقتی آزادند - که مقررات روشن و محافظت های بنیادی که مانع سوءاستفاده و زیاده روی می شود وجود داشته باشد تا اطمینان حاصل شود که بازی براساس مقررات سودمندتر از کلاه گذاشتن سر سیستم است."

در حرکتی که تناقض آمیز می نمود، آقای اوباما این طرح را با آب و تاب زیاد در ساختمان عظیم رونالد ریگان، رئیس جمهوری که پیشتاز کاهش ضوابط اقتصادی بود، امضا کرد.

او گفت: "به خاطر این قانون، مردم آمریکا دیگر هرگز مجبور نخواهد شد بهای اشتباهات وال استریت را بپردازند."

ریشه قانونی که روز چهارشنبه امضا شد به بحران مالی سال 2008 در آمریکا برمی گردد.

آقای اوباما از مدت ها قبل متعهد شده بود تغییراتی اساسی در سیستم بانکی این کشور ایجاد کند تا مانع از وقوع بحران های مشابه شود.

بن برننکی رئیس بانک مرکزی آمریکا این قانون را گام مثبتی برای پیشگیری از وقوع مجدد بحران مالی ارزیابی کرده است.

مطالب مرتبط