درگیری در شمال و جنوب یمن تلفاتی برجای گذاشته است

ارتش یمن
Image caption ارتش یمن با شورش حوثی ها در شمال و حملات القاعده در جنوب مواجه بوده است

درگیری های مسلحانه در شمال و جنوب یمن چندین کشته برجای گذاشته است.

روز پنجشنبه، 31 تیر (22 ژوئیه)، منابع نظامی یمن گزارش کردند نبرد بین افراد مسلح قبیله بن عزیز، از قبایل طرفدار دولت مرکزی، و شورشیان شیعه مذهب حوثی در شمال این کشور طی شب گذشته ادامه داشته و در جریان آن دست کم بیست نفر کشته شده اند.

براساس این گزارش، نبرد بین دو طرف در پی تلاش حوثی های مسلح برای تسلط بر چند روستای متعلق به قبیله بن عزیز آغاز شد و روز پنجشنبه، نیروهای دولتی نیز به منظور خاتمه دادن به این درگیری، وارد عمل شدند.

خشونت بین افراد مسلح حوثی و بن عزیز از چهار روز پیش آغاز شده و به گفته برخی منابع محلی، در جریان آن تا کنون دست کم چهل و نه نفر جان خود را از دست داده اند.

این درگیری به نگرانی در مورد دوام صلح شکننده بین نیروهای دولتی و افراد مسلح حوثی دامن زده است.

حوثی ها خود را مدافع حقوق اقلیت زیدی مذهب یمن می دانند و هدف خود را مقابله با رفتار تبعیض آمیز حکومت مرکزی در قبال این اقلیت معرفی کرده اند.

از سال 2004 و پس از کشته شدن حسین بدرالدین الحوثی، از رهبران زیدی های یمن، به دست نیروهای دولتی، حوثی ها به عملیات مسلحانه گسترده علیه دولت مرکزی روی آوردند که در جریان آن، تا کنون صدها نفر کشته و بیش از دویست و پنجاه هزار نفر آواره شده اند.

دولت یمن حوثی ها را به برخورداری از حمایت کشورهای خارجی از جمله ایران متهم کرده و از جمله در سال های اخیر، تعدادی از طرفداران این گروه را به اتهام جاسوسی برای ایران محاکمه کرده است.

در ماه فوریه سال جاری، بین این گروه و دولت مرکزی یمن توافقنامه آتش بس امضا شد که با وجود درگیری های مسلحانه متعدد، تا کنون از جنگ گسترده بین دو طرف جلوگیری کرده است.

همزمان، گزارش شده است که بامداد پنجشنبه، یک واحد ارتش یمن هنگام عملیات گشت زنی در استان شبوه، در جنوب این کشور، هدف حمله افراد مسلح وابسته به شبکه القاعده قرار گرفت که در جریان آن، پنج عضو این واحد کشته و یک نفر دیگر زخمی شد.

شبوه ازمراکز تجمع و فعالیت اسلامگرایان تندرو وابسته به شبکه القاعده در شبه جزیره عربستان محسوب می شود.

به گفته برخی ناظران، در حالیکه فعالیت شبکه القاعده در نقاطی مانند عراق، افغانستان و پاکستان در مرکز توجه قرار داشته، به نظر می رسد که حضور این شبکه در سومالی و یمن رو به افزایش بوده است.

مطالب مرتبط