خشم کره شمالی در مورد مانور نظامی مشترک آمریکا-کره جنوبی

Image caption وزیر امور خارجه آمریکا گفت کشورش می خواهد که دولت کره شمالی بداند که راه دیگری نیز وجود دارد

دولت کره شمالی در واکنش به طرح آمریکا و کره جنوبی برای انجام مانور نظامی مشترک در آبهای ژاپن، این اقدام را خطری بزرگ برای کل منطقه دانسته است.

در مانور دریایی دو کشور که از روز یکشنبه 25 ژوئیه، آغاز می شود و برای چهار روز ادامه خواهد داشت، ناو هواپیمابر "یو اس اس جورج واشنگتن" و بیست نوع دیگر ناو و زیردریایی، همچنین صد فروند هواپیما و هشت هزار پرسنل مشارکت خواهند داشت.این مانورها بعدا در دریای زرد انجام می شود.

چین به عملیات نظامی نیروهای خارجی در دریای زرد اعتراض دارد. دریای زرد در غرب شبه جزیره کره واقع شده است.

کره شمالی همچنین روز پنجشنبه (22 ژوئیه)، گفت که تحریم های جدید آمریکا علیه این کشور نقض بیانیه ای است که سازمان ملل متحد بعد از غرق شدن ناو جنگی کره جنوبی صادر کرده است.

این بیانیه که با حمایت همه اعضای شورای امنیت صادر شد، از سرزنش مستقیم کره شمالی به خاطر غرق شدن ناو جنگی چئونان در تاریخ 26 مارس امسال، خودداری کرده اما این واقعه را خطری برای امنیت منطقه توصیف کرده است.

در اثر این حادثه 46 ملوان کره جنوبی جان خود را از دست دادند.

تحریم های جدید آمریکا علیه کره شمالی روز گذشته و در جریان سفر وزیر امور خارجه این کشور به کره جنوبی اعلام شد.

هیلاری کلینتون اکنون وارد هانوی، پایتخت ویتنام شده تا در یک نشست منطقه ای وزرای خارجه شرکت کند.

در ماه های اخیر مجادله بر سر حادثه غرق شدن ناو جنگی کره جنوبی باعث بالا گرفتن تنش میان این کشور و کره شمالی شده است. این دو کشور رسما در جنگ هستند چون با این که در سال 1953 جنگ سه ساله خود را با توافق بر سر یک آتش بس خاتمه دادند، هرگز معاهده صلح امضا نکردند.

از آن زمان به بعد آمریکا هزاران سرباز خود را در کره جنوبی مستقر کرده است.

تحریم های جدید آمریکا

تحریم های جدید آمریکا علیه کره شمالی، که روز گذشته (چهارشنبه، 21 ژوئیه)، اعلام شد شامل خرید و فروش سلاح و واردات کالاهای لوکس توسط کره شمالی می شود و به گفته آمریکا قرار است از گسترش جنگ افزارهای هسته ای کره شمالی نیز پیشگیری کند.

وزیر امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری در سئول، پایتخت کره جنوبی گفت تدابیر جدید نه تنها باعث افزایش توانایی آمریکا برای جلوگیری از گسترش جنگ افزارهای هسته ای می شود بلکه همچنین فعالیت های غیرقانونی را متوقف می کند که به تامین بودجه برنامه های تسلیحاتی کمک می کند.

هیلاری کلینتون افزود، تحریم های جدید آمریکا مانند سدی است بر سر راه اقدامات تحریک آمیز.

او گفت هدف تحریم ها، مردم کره شمالی نیست؛ هدف تحریم ها، مقابله با اولویت های گمراه کننده و بدخواهانه دولت کره شمالی است.

خانم کلینتون روز چهارشنبه گفت انتظار دارد کره شمالی با برداشتن گام هایی مشخص، اذعان کند که مسئول حادثه ای است که باعث غرق شدن ناو جنگی کره جنوبی شد و نشان دهد در جهت خلع سلاح هسته ای نیز حرکت می کند.

مطالب مرتبط