دیوان لاهه: استقلال کوزوو ناقض قوانین بین المللی نیست

کوزوو
Image caption اکثریت آلبانیایی تبار کووزوو دو سال پیش اعلام استقلال کردند

دیوان دادگستری بین المللی لاهه امروز، پنج شنبه (۲۲ ژوئیه ۲۰۱۰) حکم داد که اعلام استقلال یک جانبه کوزوو از صربستان، قوانین عمومی بین المللی را نقض نکرده است.

این اعلام نظر در پی درخواست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۲۰۰۸ میلادی صورت گرفت.

حکم دیوان لاهه در این پرونده الزام آور نیست و تنها جنبه مشورتی دارد.

کوزوو در سال ۲۰۰۸ میلادی به طور یک جانبه اعلام استقلال کرد و تا کنون بیش از شصت کشور جهان، از جمله آمریکا و بیشتر اعضای اتحادیه اروپا استقلال آن را به رسمیت شناخته اند.

حکم مشورتی دیوان دادگستری بین المللی احتمالا باعث می شود کشورهای بیشتری استقلال کوزوو را به رسمیت بشناسند.

اعلام استقلال یک جانبه کوزوو با مخالفت شدید صربستان روبه رو شد که آن را جزئی جدایی ناپذیر از خاک خود می داند.

دولت صربستان با استناد به قطعنامه ۱۲۴۴ شورای امنیت مبنی برحفظ تمامیت ارضی یوگسلاوی سابق، استقلال کوزوو را نامشروع و برخلاف موازین و قوانین بین المللی می داند.

شماری دیگر از کشورها از جمله روسیه و چین، دو عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد و همین طور اسپانیا و یونان، از اعضای اتحادیه اروپا، در حمایت از صربستان با استقلال کوزوو مخالفت کرده و آن را به رسمیت نشناخته اند.

ملاحظات سیاسی

جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه ۲۱ ژوئیه و در جریان سفر هاشم تاچی، نخست وزیر صربستان به واشنگتن، بار دیگر بر حمایت کامل دولت آمریکا از استقلال کوزوو تاکید کرد.

بسیاری از ناظران بر این باورند که یکی از عوامل مهم در شناسایی استقلال کشورها، ملاحظات و منافع سیاسی است و موضع چین و اسپانیا نمایانگر چنین ملاحظاتی است.

چین به دلیل مسئله استقلال طلبی تبت و مسلمانان ایغور و اسپانیا نیز به دلیل جدائی طلبی مردم منطقه باسک از هرگونه مشروعیت بخشیدن به خواسته های جدائی طلبانه بیم دارند.

هم چنین می توان به سیاست روسیه در مورد کوزوو اشاره کرد که با اعلام استقلال آن مخالف است، اما از جدایی مناطق آبخاز و اوستیای جنوبی از گرجستان به طور کامل حمایت می کند.

استقلال جنجالی

نیروهای ارتش صربستان در سال ۱۹۹۹ و در پی بمباران هوایی جنگنده های ناتو از منطقه کوزوو بیرون رانده شدند.

عملیات ناتو با هدف پایان دادن به خشونت علیه آلبانیایی های ساکن کوزوو انجام شد. آلبانیایی تبارها حدود ۹۰ درصد از جمعیت دو میلیون نفری کوزوو را تشکیل می دهند.

اداره کوزوو از زمان مداخله نظامی ناتو تا سال ۲۰۰۸ به عهده سازمان ملل متحد بود تا این که مجلس کوزوو رای به استقلال این منطقه داد.

در ماه دسامبر سال ۲۰۰۹ و هم زمان با آغاز بررسی پرونده اعلام استقلال یک جانبه کوزوو در دیوان دادگستری بین المللی، نمایندگان صربستان هشدار دادند که این اقدام نه تنها تمامیت ارضی صربستان را به خطر می اندازد، بلکه باعث تضعیف قوانین بین المللی می شود.

ووک جرمیچ، وزیر امور خارجه صربستان روز پنج شنبه (۲۲ ژوئیه ۲۰۱۰) گفت که با صدور رای به نفع استقلال کوزوو، دیگر هیچ مرزی در منطقه و جهان امن نخواهد بود.

در سوی دیگر، نمایندگان کوزوو در دیوان لاهه هشدار دادند که هر اقدامی در جهت به رسمیت نشناختن استقلال کوزوو باعث بروز درگیری های بیشتر در منطقه خواهد شد.

نظرمشورتی دیوان دادگستری بین المللی، که رکن اصلی قضایی سازمان ملل متحد است، گرچه لازم الاجرا نیست اما اهمیت زیادی در وجهه بین المللی کوزوو دارد و ممکن است منجر به بازنگری در بعضی از مسائل حقوقی شود.

مطالب مرتبط