حضور شبانه نیروهای آمان در خیابانهای دوشنبه

Image caption شبانه خیابانهای شهر دوشنبه را در کنار مأموران پولیس راه نیروهای آمان یا گروه پلیس ویژه با سلاح پاسبانی می‌کنند

در خیابانهای پایتخت تاجیکستان تدابیر امنیتی در هفته‌های اخیر تقویت شده است. هم اکنون برخی از محلات شهر را شبانه نیروهای آمان یا گروه ویژه پلیس با سلاح پاسبانی می‌کنند. گفته می‌شود که این امر به منظور مقابله با فعالیت قاچاقگران مواد مخدر صورت می‌گیرد.

محمد‌الله اسدالله یف، سخنگوی وزارت كشور تاجیکستان، روز پنج‌شنبه‌ 22 ژوئيه در صحبت با بي بي سی این خبر را تأیید کرد، ولی گفت که تشدید تدابیر امنیتی نباید مایه نگرانی ساکنان گردد.

به گفته وی، نیروهای "آمان" گروه ویژه پلیس معمولاً یکجا با مأموران پلیس راه برخی از خیابانها را شبانه پاسبانی می‌کنند و هدف اصلی آنها جلوگیری از قاچاق مواد مخدر است.

این در حالیست، که یک کارمند "آمان" که از بردن نامش خودداری کرد، اظهار داشت که "در شهر بچه‌های بد پیدا شده‌اند" و سبب حضور آنها در خیابانها بازداشت آنهاست.

ولی محمد‌الله اسدالله یف چنین اظهار نظر یک سرباز "آمان" را "شوخی" ارزیابی کرد و گفت که هیچ خطری امنیت ساکنان را تهدید نمی‌کند.

این در حالیست که سالی قبل در پی تشدید تدابیر امنیتی، مقامات انتظامی و امنیتی اعلام کرده بودند که در کلیه مناطق کشور و بویژه در شرق تاجیکستان عملیات “کوکنار-2009” برای مبارزه با قاچاقگران مواد مخدر آغاز شده است.

ولی دیرتر اعلام شد که در چارچوب این عملیات نیروهای دولتی یک گروه سلاح‌بدستان در ناحیه طویلدره را سرکوب کرده‌اند که در این عملیات میرزا ضیایف، وزیر سابق امور اضطراری و از فرماندهان سرشناس مخالفان پیشین، کُشته شد.

از سوی دیگر، تشدید تدابیر امنیتی و حضور سربازان آمان در خیابانهای شهر دوشنبه در آستانه تجلیل از روز وحدت، یعنی 27 ژوئن، مشاهده شده بود. وزارت كشور این تصمیم را امری معمولی در روزهای برگزاری جشنهای ملی عنوان کرده بود.

هم اکنون، هدف از تقویت تدابیر امنیتی مبارزه با قاچاق مواد مخدر ارزیابی می‌شود که در میان جامعه تاجیکستان سؤالاتی را مطرح می‌کند.

از جمله، صاحب‌نظران می‌گویند که اگر هدف از تقیویت تدابیر امنیتی در ساعتهای شبانه مبارزه با قاچاقچیان است، پس آیا این گروهها نمی‌توانند معاملات خود را روزانه انجام دهند؟

از سوی دیگر، ژنرال عبدالرحیم قهاراف، وزیر كشور تاجیکستان، روز چهارشنبه 21 ژوئیه در یک نشست مطبوعاتی از افزایش میزان جرایم وابسته به قاچاق مواد مخدر اظهار نگرانی کرد.

به گفته وی، اگر در نیم سال اول سال 2009 تعداد 355 مورد چنین جرایم آشکار شده باشد، در شش ماه سال جاری این رقم تا به 413 مورد افزایش یافته است.

همچنین، به گفته ژنرال قهاراف، کارمندان وزارت امور داخلی تاجیکستان به ساکنان پیشنهاد کرده‌اند که به منظور نظارت بر نظم و ترتیبات در خیابانهای شهرها و نواحی این کشور گروههای متشکل از ساکنان داوطلب را تأسیس دهند.

ولی به گفته وی، تا حال این ابتکار پلیس در میان ساکنان جانبداران زیادی پیدا نکرده است. این در حالیست که برخی از صاحب‌نظران خارجی از احتمال بروز نارامیها در تاجیکستان و کشورهای دیگر منطقه در فصل تابستان و پاييز امسال اظهار نظر کرده‌اند.