توفان محل عملیات مهار نفت در خلیج مکزیک را تهدید می کند

عکس آرشیوی از محل حادثه در خلیج مکزیک
Image caption عملیات تخلیه به دلیل کند بودن کشتی ها زود شروع شده است

کارمندان بی پی حفر یک چاه فرعی در اطراف چاه معیوب در خلیج مکزیک را با نزدیک شدن یک توفان استوایی متوقف کرده و آماده تخلیه این محل هستند.

مرکز ملی توفان های استوایی در آمریکا می گوید که 20 تا 30 درصد احتمال دارد بادهایی به سرعت 63 کیلومتر در ساعت یا بیشتر تا روز سه شنبه بوزد.

از آنجا که کشتی های محل حادثه نشت نفت به کندی حرکت می کنند، عملیات تخلیه از حالا شروع شده است.

کار بر چاه فرعی که برای کاستن فشار از چاه اصلی حفر می شود ممکن است تا دو هفته معلق شود.

هم اکنون یک درپوش برای پایدار کردن چاه در دهانه آن نصب شده است.

چاه معیوب هم اکنون بسته شده است و آزمایش های مقاومت بر آن جریان دارد تا معلوم شود آیا در چاه ضعف هایی وجود دارد یا اطراف آن ترک برداشته است یا خیر.

رابرت گیبز سخنگوی کاخ سفید گفت که استیون چو وزیر انرژی و سایر کارشناسان از نتایج آزمایش ها تا این لحظه "دلگرم" شده اند.

داگ ساتلز از مقام های ارشد بی پی تاکید کرده است که عدم مشاهده نشت نفت در یک هفته ای که از بسته شدن سر چاه می گذرد وضعیت را در سطح آب بهبود بخشیده و کشتی های پاکسازی اکنون نفت خیلی کمتری جمع آوری می کنند.

به گفته او درحالی که هفته پیش، یعنی یک روز قبل از گذاشته شدن سرپوش بر چاه، روزانه 25 هزار بشکه نفت در سطح آب جمع آوری می شد، اما این میزان اکنون به 56 بشکه در روز رسیده است.

او گفت: "مقدار زیادی از نفت سطح آب جمع آوری شده یا با کمک عوامل طبیعی پراکنده شده است."

دولت آمریکا قرار است یک سوم نواحی ماهیگیری در خلیج مکزیک را به دلیل عدم مشاهده نفت برای مدت 30 روز در آن نواحی بازگشایی کند.

همزمان باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرده است که خانواده اش را به زودی برای تعطیلات پایان هفته به سواحل خلیج مکزیک در فلوریدا خواهد برد.

تاد الن فرماندهی که مسئولیت واکنش ها به نشت نفت را به عهده دارد و همچنین شرکت بی پی مشترکا باید در این مورد که آیا باید چاه را در جریان توفان بسته نگاه دارند یا آن را باز کنند و اجازه دهند نفت به دریا جریان پیدا کند تصمیم بگیرند.

مطالب مرتبط