شکایت سه شهروند اسپانیایی از نتانیاهو به دادگاه

نتانیاهو
Image caption سه شهروند اسپانیایی، علیه آقای نتانیاهو و شش عضو کابینه او پرونده تشکیل داده اند

دو فعال حقوق بشر و یک روزنامه نگار اسپانیایی که در جریان حمله اسرائیل به یک کشتی کمک رسانی به غزه دستگیر شده بودند، علیه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل به دادگاه شکایت برده اند.

این سه نفر، آقای نتانیاهو و شش نفر از اعضای کابینه وی را متهم به نقض قوانین بین المللی کرده اند.

این افراد می گویند حمله دو ماه قبل اسرائیل به کشتی کمک رسانی، در آبهای بین المللی صورت گرفته و بازداشت آنان که از سرنشینان این کشتی بودند، مغایر قانون بوده است.

شاکیان می گویند آنان به طور غیرقانونی بازداشت و شکنجه شده و به اجبار به ترکیه فرستاده شده‌اند.

در جریان حمله اسرائیل به کشتی کمک رسانی، 9 فعال صلح که شهروند ترکیه بودند، کشته شدند.

سازمان غیر دولتی موسوم به فرهنگ، صلح و همبستگی که این سه نفر عضو آن هستند می گوید در جریان حمله اسرائیل به کشتی کمک رسانی، سربازان اسرائیلی کسانی را هدف حمله قرار دادند که به حفظ جان آنان در مناقشه های مسلحانه، تاکید شده است.

خبرنگار بی بی سی می گوید چنانچه دادگاه اسپانیا رسیدگی به این پرونده را قبول کند، انجام تحقیقات رسمی در این باره امکان پذیر خواهد شد.

این سه نفر می گویند آنچه که اتفاق افتاده، دلایل کافی برای دخالت دولت اسپانیا در این پرونده به دست می دهد.

شاکیان می افزایند چنانچه دولت اسپانیا در این کار مداخله نکند سازمان غیر دولتی فرهنگ، صلح و همبستگی یک برنامه کمک رسانی جدیدی برای نوار غزه را طراحی خواهد کرد و کشتی امداد رسانی این بار با پرچم اسپانیا راهی غزه خواهد شد.

در تحولی دیگر، اسرائیل اعلام کرده که سه کشتی متعلق به ترکیه را که پس از حمله به کشتی های کمک رسانی توقیف کرده بود، به ترکیه باز می گرداند.

مقامات اسرائیل می گویند این تصمیم به اطلاع ترکیه رسانده شده و نحوه بازگرداندن این کشتی ها در دست بررسی است.

مطالب مرتبط