"شیر تاجیک" عنوانهای قهرمانیش را از دست داد

Image caption قای ممدلی یف تنها مشت‌زن تاجیک است که عنوان قهرمان اروپا در عرصه مشت‌زنی حرفی را به دست آورده است

شیرعلی ممدلی یف، مشت‌زن تاجیک، مسابقه با الکسی اوچینکا از روسیه را باخت.

این مسابقه که در شهر یورمالا لتونی برگزار شد، در نوبت 11 به دلیل از هوش رفتن آقای ممدلی یف به پایان رسید.

به این ترتیب، شیرعلی ممدلی یف عنوانهای قهرمان اروپا (WBO Europe) و آسیا (PABA-انجمن مشت‌زنی آسیا)را که در اوایل امسال گرفته بود، از دست داد.

به نوشته سایت اینترنتی "چمپیانت.رو"، در طول این ‌بازی که شام 22 ژوئیه برگزار شد، الکسی اوچینکا برتری داشت و شیرعلی ممدلی یف در پی حمله‌های طولانی این مشت‌زن روس از هوش رفته (ناک‌اوت) و از میدان خارج شده است.

این در حالیست که شیرعلی ممدلی یف قبل از آغاز ‌بازی شب گذشته در صحبت با رسانه‌های روسیه گفته بود که "به پیروز‌ی در این ‌بازی مطمئن هستم و عنوانهای قهرمانی خود را به کسی نمی‌دهم."

آقای ممدلی یف 10 فوریه سال جاری در فنلاند در مسابقات فدراسیونهای مشت‌زنی آسیا و اروپا در وزن تا 66.7 کیلوگرم فریدیریک سیری، رقیب فرانسوی خود را، مغلوب کرد و عنوانهای قهرمانی اروپا و آسیا در مشت‌زنی حرفه ای را به دست آورد.

روز 27 آوریل سال جاری شیرعلی ممدلی یف در سن-پیترزبورگ برای دفاع از عنوانهای قهرمانی خود با مشت‌زن اسپانیایی هیروی دی لوکه وارد رقابت شد. این مسابقه یک به یک مشت‌زنان باید در 12 نوبت (روند) ادامه‌ می‌یافت، اما آقای ممدلی یف رقیب خود را در 18 ثانیه ‌بازی با ضربه سختی بی‌هوش کرد و از میدان رقابت بیرون ساخت.

شیرعلی ممدلی یف که زاده ناحیه اسفره تاجیکستان است، چند سال عضو تیم منتخب این کشور بود. بعد از مهاجرت به شهر سن-پیترزبورگ، وی تحت مراقبت یک مربی تاجیک در این شهر تمرینات مشت‌زنی را ادامه‌ داد و وارد عرصه مشت‌زنی حرفه‌ای شد.

هم اکنون، بعد از باخت شب گذشته روشن نیست که آیا آقای ممدلی یف در شهر سن-پیترزبورگ صاحب منزل می‌شود یا خیر. زیرا والنتینا ماتویینکو، استاندار سن-پیترزبورگ با شیرعلی ممدلی یف قبل از ‌بازی وعده کرده بود که اگر این دفعه نیز بتواند از عنوانهای قهرمانی خود دفاع کند، دولت روسیه به وی منزلی را در این شهر هدیه خواهد کرد. عباس نعمت‌الله‌یف، رئیس فدراسیون مشت‌زنهای تاجیکستان، می‌گوید که هرچند آقای ممدلی یف در این مسابقه از روسیه نمایندگی می‌کند، ولی وی همچنان شهروند تاجیکستان است.

به گفته وی، شیرعلی ممدلی یف تنها مشت‌زن تاجیکیست که توانسته است در عرصه مشت‌زنی حرفه‌ای به چنین سطح قهرمانی برسد. شاهدان عینی از لتونی می‌گویند که در مسابقه شب گذشته صدها نفر از هواداران شیرعلی ممدلی یف از شهر سن-پیترزبورگ از او پشتیبانی می‌کردند.

در آویزهایی که در شهرهای لتونی در مورد این ‌بازی گذاشته شده بودند، نوشته‌جاتی نظیر "تاجیکستان ضد روسیه"، "شیر تاجیک علیه خرس روسیه" و غیره زیاد بودند.