کاخ سفید کاهش تدریجی کسری بودجه را پیش بینی کرد

کاخ سفید
Image caption میزان بیکاری در آمریکا بالای نه درصد است

کاخ سفید برآورد کرده است که کسری بودجه دولت فدرال تا پایان سال ۲۰۱۰ میلادی به یک تریلیون و ۴۷۰ میلیارد دلار برسد.

این مبلغ ۸۴ میلیارد دلار کمتر از مبلغی است که دولت باراک اوباما در ماه فوریه امسال پیش بینی کرده بود.

دولت آقای اوباما انتظار دارد که در سال آینده نیز کسری بودجه روند نزولی خود را ادامه دهد و به حدود یک تریلیون و ۴۲۰ میلیارد دلار برسد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، جمعه هشدار داد: "اقتصاد هنوز با مشکل مواجه است، تعداد زیادی از مردم آمریکا هنوز بیکارند. خط سیر مالی بلندمدت کشور قابل ادامه دادن نیست."

کاخ سفید برآورد کرده که نرخ رشد اقتصادی تا پایان سال جاری به سه و دو-دهم درصد برسد و در سال آینده، اقتصاد آمریکا بر اساس نرخ سه و شش-دهم درصد به رشد خود ادامه دهد.

انتظار می رود که حداقل تا سال ۲۰۱۵ میزان بیکاری در سراسر آمریکا بالای شش درصد باقی بماند.

این رقم در حال حاضر نه و پنج-دهم درصد است.

با این وجود، آمار کاخ سفید حاکی از بهبود نسبی در شرایط اقتصادی آمریکا نسبت به برآورد به عمل آمده در ماه فوریه گذشته است.

بر اساس این گزارش پیش بینی می شود که میزان بیکاری در سال آینده به طور متوسط حداقل نه درصد باقی بماند.

برخی ناظران بر این باورند که میزان بیکاری بالا در انتخابات میان دوره ای امسال آمریکا که در ماه نوامبر برگزار خواهد، احتمالا به ضرر حزب دموکرات آقای اوباما خواهد شد که کنگره را در کنترل خود دارد.

اجرای طرح های پرهزینه دولت فدرال در اواخر دوره ریاست جمهوری جورج بوش و سال اول ریاست جمهوری باراک اوباما برای نجات نظام بانکی و بازار مسکن، این بدهی سنگین را برای دولت آمریکا پدید آورده است.

کنگره آمریکا به تازگی مصوبه ای را تصویب کرد که بزرگ ترین تغییرات در سیستم نظارتی بر نظام مالی این کشور را در پی خواهد داشت.

مطالب مرتبط