نگرانی آمریکا از 'ارتباط سرویس های اطلاعاتی پاکستان با بنیادگرایان'

مایک مولن
Image caption مایک مولن می گوید پاکستان باید مبارزه با پیکارجویان اسلامگرا را افزایش دهد

مایک مولن، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا که بلند پایه ترین مقام نظامی این کشور است، وارد پاکستان شده است.

پیش بینی می شود وی در جریان اقامتش در پاکستان مقامات این کشور را ترغیب کند که مبارزه با پیکارجویان اسلامگرا را افزایش دهند.

مایک مولن که از هند به پاکستان رفته است در دهلی از ارتباط سرویس های اطلاعاتی پاکستان با گروههای افراطی ابراز نگرانی کرده بود.

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا به خطر متوجه از جانب شبکه حقانی که قرارگاهش در وزیرستان شمالی است تاکید کرده و گفته بود آمریکا باید برای رفع این خطر با پاکستان همکاری کند.

جیل مک گیورینگ، از گزارشگران بی بی سی می گوید آمریکا می خواهد به پاکستان نشان دهد که متحد دیرینه قابل اعتماد این کشور است و علاقمند است به ثبات و امنیت پاکستان کمک کند. ولی در کوتاه مدت، آمریکا از پاکستان می خواهد که حملات خود به شورشیان را شدت بخشد.

حمله به وزیرستان جنوبی

در تحولی دیگر، موشک هایی که امروز صبح 24 ژوئیه، از یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی پرتاب شد موجب کشته شدن دست کم شانزده نفر در وزیرستان جنوبی واقع در شمال غرب پاکستان شد.

هدف این موشک ها، مخفیگاه پیکارجویان در نزدیکی مرز افغانستان بود.

مقامات پاکستان می گویند دست کم پنج موشک به این محل پرتاب شده است.

رسانه های این کشور گزارش داده اند که عده زیادی نیز در این حمله مجروح شده اند و شمار قربانیان در حال افزایش است.

در مورد ملیت کشته شدگان اخبار ضد و نقیضی انتشار یافته و در حالی که برخی از گزارش ها حاکی از این است که تمام کشته شدگان پاکستانی هستند، بنا بر گزارش های دیگر، چند پیکارجوی خارجی نیز در میان کشته‌شدگان دیده می شود.

گزارشگر بی بی سی می گوید حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی به مناطق قبایلی شمال غرب پاکستان، موضوع بسیار حساس و بحث انگیزی در پاکستان است و به احساسات ضد آمریکایی که در میان بسیاری از پاکستانی ها قوی است، دامن می زند.

مطالب مرتبط