درز اسناد محرمانه افغانستان 'طی چند هفته' بررسی می شود

جنگ افغانستان
Image caption پنتاگون از تایید یا تکذیب جزئیات این اسناد خودداری می کند

وزارت دفاع آمریکا می گوید صدمات احتمالی درز ده ها هزار سند محرمانه مربوط به جنگ در افغانستان را مورد بررسی قرار می دهد.

سرهنگ دیو لاپان سخنگوی پنتاگون گفته طی چند روز و یا چند هفته آینده اثرات احتمالی انتشار این اسناد بر امنیت سربازان آمریکایی و سایر نیروهای خارجی در افغانستان برآورد خواهد شد.

وی درز این اسناد را "اقدامی مجرمانه" دانست.

دفتر حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان نیز از انتشار این مدارک ابراز شگفت زدگی کرده، اما گفته است تایید کننده موضع همیشگی کابل است که برای پیروزی در جنگ با تروریسم باید به جای جنگ در روستاهای افغانستان، منابع ایدئولوژیک و مالی شورشیان را در ورای مرزها قطع کرد.

سایت ویکی لیکس، یک سازمان غیردولتی، نود هزار سند نظامی سری را به روزنامه های نیویورک تایمز آمریکا، گاردین بریتانیا و مجله اشپیگل آلمان داده است. این اسناد، جزئیاتی از عملیات پنهانی جنگ در افغانستان را افشا می کند.

اسناد یاد شده از ژانویه ۲۰۰۴ تا دسامبر ۲۰۰۹ را در بر می گیرد و شامل گزارش های منتشر نشده از تعداد کشته شدن غیرنظامیان و همینطور عملیات پنهان "بگیر یا بکش" کماندوهای آمریکایی علیه رهبران طالبان است.

کاخ سفید گفته است سعی نکرده مانع از انتشار این اسناد در رسانه ها شود. رابرت گیبز سخنگوی کاخ سفید گفت اما از ویکی لیکس خواسته شد اطلاعاتی که ممکن است به نیروهای ارتش آمریکا صدمه بزند پاک شود.

وزارت دفاع آمریکا از اظهار نظر در مورد برخی جزئیات این گزارش از جمله دستیابی طالبان به موشک های ضد هوایی حرارت یاب خودداری کرد.

پنتاگون می گوید در حال تحقیق برای یافتن عامل درز این اسناد محرمانه است.

جولیان اسانج، بنیانگذار سایت ویکی لیکس، گفته است که ظاهرا این اسناد نشان دهنده ارتکاب جرائم جنگی است اما دادگاه باید در این مورد تصمیم بگیرد.

اما سناتور جمهوریخواه جان مک کین به شدت به سایت ویکی لیکس حمله کرده و با "مغرض" خواندن آن گفته است هدفش ممانعت از پیروزی آمریکا و نیروهای ائتلاف در جنگ افغانستان است.

وی گفت گرچه این اسناد حاوی اطلاعات جدیدی نبوده، عامل درز آن امنیت ملی آمریکا را به خطر انداخته و باید به شدت مجازات شود.

چند عضو دیگر کنگره نیز گفته اند باید این کارمند وزارت دفاع آمریکا که جان بسیاری را با افشای این اسناد به خطر انداخته پیدا و مجازات کرد.

دولت پاکستان هم اسناد منتشر شده درباره حمایت سازمان اطلاعات این کشور از طالبان را به شدت تکذیب کرده است. دفتر ریاست جمهوری پاکستان اسناد درز شده را بی اساس توصیف کرده است و سخنگوی رئیس جمهوری پاکستان هم گفته است که ممکن است هدف از دادن این اسناد سری به رسانه ها، تضعیف روند جدید گفتگو های استراتژیک بین آمریکا و پاکستان بوده باشد.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام وزارت دفاع که خواسته نامش فاش نشود گفته است برخی عناصر دستگاه اطلاعاتی پاکستان احتمالا از طالبان حمایت می کنند اما این ارتباطات کمتر شده و اسلام آباد در مسیر مثبتی حرکت می کند.

این اسناد همچنین نگرانی های سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را از کمک های ایران به طالبان افغانستان نشان می دهد. در این اسناد ادعا شده که ایران پول و تسلیحات در اختیار طالبان افغانستان می گذارد.

روزنامه گاردین، چاپ لندن، در مقاله ای منحصرا به اسنادی می پردازد که مربوط به نقش ایران در افغانستان می شود.

سایمون تیزدال، نویسنده مقاله گاردین می گوید در اسناد فاش شده مربوط به ایران ادعا شده که ایران مخفیانه شورشیان طالبان، فرماندهان محلی طالبان وابسته به شبکه القاعده و همینطور بمبگذاران انتحاری را از نظر مالی و تسلیحاتی تامین می کند و آنها را تعلیم می دهد تا نیروهای بریتانیا و سایر نیروهای غربی ر ا از خاک افغانستان بیرون کنند.

دولت ایران همواره در گذشته ادعاهای مشابه را تکذیب کرده است. ایران می گوید که به پیکارجویان افغانستان برای براندازی دولت حامد کرزی، که از حمایت کشورهای غربی برخوردار است، هیچگونه کمک مالی یا تسلیحاتی نمی کند.

مطالب مرتبط