به روز شده:  12:12 گرينويچ - سه شنبه 27 ژوئيه 2010 - 05 مرداد 1389

ترکیه

کامرون: ترکیه و اسرائیل، دوستی خود را رها نکنند

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا که برای دیدار با رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه به آن کشور سفر کرده، غزه را یک "زندان بزرگ" خواند.

آقای کامرون از دولت اسرائیل خواست تا امکان ورود و خروج آزادانه کالاها به غزه را بدهد و مانع رفت و آمد آزادانه ساکنان این منطقه نشود.

او افزود: "اوضاع غزه باید تغییر کند و نباید اجازه داد تا غزه یک "زندان بزرگ" باقی بماند.

نخست وزیر بریتانیا که برای دیداری کوتاه مدت به ترکیه سفر کرده، حمله اسرائیل به کشتی امدادی عازم غزه را "کاملا غیر قابل قبول" خواند و از بنیامین نتانیاهو خواست تا تحقیقات در این باره، شفاف و سریع باشد.

آقای کامرون در عین حال از ترکیه خواست تا نگذارد این اتفاق رابطه این کشور با اسرائیل را تخریب کند. او گفت ترکیه دوست اسرائیل است و از دو کشور خواست تا این دوستی را رها نکنند.

او تاکید کرد روابط ترکیه با اسرائیل و جهان عرب، ارزش فراوانی دارد و هیچ کشوری مثل ترکیه، این پتانسیل را برای ایجاد درک متقابل میان اسرائیل و جهان عرب ندارد.

حمایت از عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا

نخست وزیر بریتانیا در سخنرانی خود در آنکارا، پایتخت ترکیه، حمایت شدید خود را از عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا اعلام کرده است. آقای کامرون تاکید کرد که عضویت ترکیه منجر به تقویت اتحادیه اروپا می شود.

این اولین سفر آقای کامرون به ترکیه پس از نخست وزیری او است.

نخست وزیر بریتانیا سرخوردگی خود را از افرادی که به آینده ترکیه در این اتحادیه به دیده شک و تردید می نگرند، اعلام کرد و گفت ترکیه می تواند یک قدرت بزرگ اروپایی شود.

آلمان و فرانسه با عضویت کامل ترکیه در این اتحادیه مخالف هستند و این مخالفت خود را بارها اعلام کرده اند.

ترکیه از زمان روی کار آمدن دولت رجب طیب اردوغان دست به اصلاحاتی در سیستم سیاسی و قضایی خود زده است اما این اصلاحات طی چند سال اخیر تا حد زیادی کندتر شده است.

ترکیه پس از یک آغاز پر شتاب، در زمینه اصلاحات دموکراتیک، تقریبا پیشرفتی نداشته و همین باعث شده تا کشورهای اروپایی از این امر ابراز ناخشنودی کنند.

اتحادیه اروپا خواهان آن است که ترکیه قانون اساسی خود را اصلاح کند، آزادی بیان را تضمین کند و حقوق بیشتری به اقلیت های خود بدهد. این اتحادیه همچنین خواهان آن است تا نفود سیاسی نیروهای مسلح در این کشور کاهش یابد.

آلمان و فرانسه خواهان آن هستند که ترکیه به جای عضو کامل، "شریک ویژه" این اتحادیه شود.

هر کشوری که خواهان عضویت در اتحادیه اروپاست باید در ۳۵ سرفصل مذاکره کند. ترکیه تا کنون تنها در دوازده سر فصل مذاکرات را به سر انجام رسانده و در هشت مورد، مذاکرات از سال ۲۰۰۶ به حالت تعلیق در آمده اند.

آقای کامرون در دیدار با رجب طیب اردوغان، چندین توافق نامه همکاری امضا کرده که طبق آن، روابط تجاری، دفاعی و فرهنگی دو کشور گسترش می یابند.

نخست وزیر بریتانیا قرار است پس از ترکیه به هند سفر کند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.