هشدار میرزاخوجه احمداف علیه هر گونه اقدام پلیس

Image caption آقای احمداف می‌گوید، که اگر علیه وی و طرفدارانش اقدامی صورت بگیرد، آماده است سلاح به دست بگیرد

میرزاخوجه احمداف، از فرماندهان پیشین مخالفان، می‌گوید که اگر دولت علیه وی و طرفدارانش اقدامی انجام دهد، آنها برای حمایت از خود سلاح به دست خواهند گرفت.

هفته گذشته وزیر امور داخله تاجیکستان اعلام کرد که پرونده قتل آلگ زخرچنکو، فرمانده آمان یا نیروی ویژه پلیس این کشور که در ماه فوریه سال 2008 در ناحیه رشت کُشته شد، دوباره از سوی دادستانی تحقیق می‌شود.

مقامات سابق این وزارتخانه میرزاخوجه احمداف و جانبدارانش را در قتل آقای زخرچنکو مظنون می‌دانستند، هرچند این فرمانده سابق مخالفین این اتهام را رد می‌کند.

میرزاخوجه احمداف روز سه‌شنبه‌ 27 ژوئیه در صحبتی تلفنی با بی بی سی گفت که وی و طرفدارانش از اظهار نظر وزیر امور داخله آگاهند.

ولی او افزود: "تا حال کسی به سراغ ما نیامده است. ولی اگر حتی دعوت کردند، ما نخواهیم رفت. اگر سر ما آمدند، ناچار می‌شویم برای محافظت از خود سلاح به دست بگیریم."

به گفته آقای احمداف، 2 اکتبر سال 2008 در ملاقات وی و جانبدارانش با پرزیدنت رحمان توافق شده بود که آنها خلع سلاح می‌شوند و رئیس جمهور آنها را عفو می‌کند.

وی افزود: "آن زمان رئیس جمهوری تاجیکستان اعلام کرده بود که "به گذشته صلوات" و کلیه کارمندان مورد عفو قرار می‌گیرند."

بعد از امضای سازشنامه صلح تاجیکستان در سال 1997 و تا زمان دیدار آقای رحمان با میرزاخوجه احمداف، وی ریاست بخش مبارزه با جرایم سازمانیافته در منطقه رشت، در شرق تاجیکستان را، بر عهده داشت.

ولی بعد از این سخنان پرزیدنت رحمان وی و هفت نفر از جانبدارانش از سمتهای خود در وزارت امور داخله برکنار شدند.

پیش از این، در منطقه رشت که از محلات اصلی درگیریها در دوران جنگ داخلی تاجیکستان محسوب می‌شد، مشکلاتی میان افراد وابسته به مخالفان سابق و نهادهای دولتی مشاهده می‌شد و از نام این افراد عمدتا میرزاخوجه احمداف صحبت می‌کرد.

دو سال قبل، صاحب‌نظران تصمیم پرزیدنت رحمان در مورد عفو آقای احمداف و جانبدارانش را گامی مؤثر برای حل اختلافات و خلع سلاح گروههای مسلح در منطقه رشت ارزیابی کرده بودند. هرچند بعد از این توافق نیز برخی از مقامات دولتی برای بررسی مجدد قضیه میرزاخوجه احمداف تلاشهایی انجام داده بودند.

از جمله، باباجان باباخاناف، دادستان کل سابق تاجیکستان، سالی قبل در یک نشست مطبوعاتی اعلام کرده بود که هرچند تحقیق پرونده قتل آلگ زخرچنکو به تعلیق درآورده شده، ولی افراد مظنون در قتل وی دیر یا زود بازداشت خواهند شد.

چنین اظهار نظر باعث شد که سال گذشته میرزاخوجه احمداف با نامه سرگشاده‌ای به رئیس جمهور تاجیکستان مراجعه کند و نگرانی خود و جانبدارانش را در این مورد اظهار کند. ولی مراجعتنامه وی بی‌پاسخ ماند.

هم اکنون، آقای احمداف می‌گوید وی و همراهانش مشغول امور کشاورزی هستند و نمی‌خواهند دوباره وارد سیاست شوند.

وی گفت: "ما از روزگار خود شکر می‌کنیم و خواستار آن هستیم که گذارند زندگی آسوده خود را ادامه‌ دهیم. ولی اگر تصمیم بگیرند که علیه ما اقدامی انجام شود، ناچار می‌شویم دوباره سلاح به دست بگیریم."

این در حالیست که به گفته صاحب‌نظران، میرزاخوجه احمداف سالی قبل، زمانی که در شرق تاجیکستان عملیات علیه گروه میرزا ضیایف و جانبدارانش صورت می‌گرفت، در این عملیات مداخله نکرد.

در پی این عملیات خود میرزا ضیایف و چند تن از اعضای دیگر مخالفان پیشین دولت کُشته و دهها نفر دیگر بازداشت شدند.