تاخیر در تحقیقات سنا درباره نقش بی پی در پرونده لاکربی

Image caption این سناتور آمریکایی گفت که جلسه کمیته سنا در آینده نزدیک برگزار خواهد شد

کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا یک جلسه علنی که قرار بود درباره بررسی اتهام دخالت شرکت نفتی بی پی در آزادی بمبگذار لاکربی برگزار شود را لغو کرده است.

سناتور رابرت مِنندز سه شنبه (۲۷ ژوئیه) اعلام کرد که به دلیل "عدم همکاری" اشخاصی که به عنوان شاهد دعوت شده بودند، این جلسه پنجشنبه این هفته برگزار نخواهد شد.

عبدالباسط علی المقراحی که در ارتباط با بمبگذاری سال ۱۹۸۸ هواپیمای پان امریکن بر فراز لاکربی اسکاتلند که ۲۷۰ کشته به جا گذاشت محکوم شده بود، ماه اوت ۲۰۰۹ به دلایل پزشکی توسط دولت اسکاتلند آزاد شد.

سناتورهای آمریکایی می خواهند بدانند که بی پی در آزادی مقراحی، چه نقشی داشته است و آیا این اتهام که بی پی با هدف کسب یک قرارداد نفتی کلان در لیبی برای آزادی آقای مقراحی لابی کرده بود، صحت دارد یا خیر.

جک استرا، وزیر دادگستری پیشین بریتانیا، الکس سالموند، وزیر اسکاتلند در کابینه بریتانیا و نیز تونی هیوارد، مدیرعامل بی پی که در ماه اکتبر رسما از این پست کناره گیری می کند، از جمله افرادی هستند که به جلسه سنا دعوت شده بودند.

بی پی می خواست که بجای تونی هیوارد، یک مدیر ارشد دیگر را به جلسه سنا بفرستد، اما جک استرا و الکس سالموند درخواست کمیته سنا را رد کرده بودند.

کندی مک آسکل، وزیر دادگستری اسکاتلند، نیز اعلام کرده بود: "به دولت اسکاتلند جوابگو" است و "هیچ اطلاعاتی" در مورد هیچ یک از معاملات بی پی "ندارد".

سناتور مِنندز گفت که جلسه یاد شده در "آینده نزدیک" برگزار خواهد شد و بر انجام تحقیقات مستقل در سنا درباره اتهام های مطرح شده علیه شرکت بی پی تاکید کرد.

بی پی از ماه آوریل امسال به علت نشت نفتی بزرگ از یکی از چاه هایش در خلیج مکزیک نیز به شدت در آمریکا مورد انتقاد قرار گرفته است.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا که به تازگی از واشنگتن دیدار کرده است، می گوید که نباید بی پی را در رابطه با تصمیم "کاملا اشتباه" آزادی بمبگذار لاکربی مقصر دانست.

او دولت اسکاتلند را مسئول آزادی آقای مقراحی می داند.

مطالب مرتبط