ایران اتهام حمایت از شورشیان در افغانستان را رد کرد

Image caption محمود احمدی نژاد: ما از ملت افغانستان حمایت می کنیم

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران اتهام حمایت جمهوری اسلامی از شورشیان در افغانستان را رد کرده است.

دو روزنامه غربی سه شنبه (۲۷ ژوئیه) پس از بررسی بیش از ۹۰ هزار سند نظامی که اخیرا توسط وب سایت "ویکی لیکس" درباره حضور نظامی آمریکا و کشورهای متحدش در افغانستان منتشر شده، اتهام های مطرح شده علیه ایران در این مدارک را منعکس کردند.

روزنامه بریتانیایی دیلی تلگراف بر اساس این اسناد که اطلاعات مندرج در آنها رسما مورد تایید مقام های آمریکایی نیست، می نویسد ایران در سال ۲۰۰۵ به گروهی از فرماندهان طالبان پیشنهاد کرده بود که در ازای کشتن هر سرباز افغان ۱۷۰۰ دلار و برای کشتن هر مقام دولت افغانستان ۳۵۰۰ دلار به شورشیان بپردازد.

دیلی تلگراف همچنین می نویسد که ماموران اطلاعاتی ایران در ژانویه سال ۲۰۰۵ میلادی ۲۰۰ هزار دلار وجه نقد به دستیاران گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان که از گروه های شورشی است پرداخت کردند.

محمود احمدی نژاد در مصاحبه ای که در تهران با شبکه سی بی اس آمریکا داشته بطور مستقیم درباره این اتهام ها اظهار نظر نکرده، اما هرگونه مداخله در امور داخلی افغانستان را رد کرده است.

او گفت: "ما از هیچ گروهی حمایت نمی کنیم. ما از ملت افغانستان حمایت می کنیم. ما از امنیت در افغانستان حمایت می کنیم."

جمهوری اسلامی ایران با دولت افغانستان روابط دوستانه ای دارد. محمود احمدی نژاد از نخستین رهبرانی بود که پیروزی حامد کرزی در انتخابات دومین دوره ریاست جمهوری را تبریک گفت.

اما روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال هم سه شنبه با استناد به مدارک یادشده، ایران را متهم کرد که در سال ۲۰۰۵ به سفر گلبدین حکمتیار و یک دستیار اسامه بن لادن، رهبر القاعده، برای سفر به کره شمالی و خرید راکت با کنترل از راه دور از این کشور کمک کرده بود.

بیشتر اطلاعات مندرج در اسناد نظامی منتشر شده از نوع اطلاعات "خام" است که توسط خبرچین ها، جاسوسان یا منابع به ارتش آمریکا می رسید و سازمان های اطلاعاتی یا دولت آمریکا صحت ادعاهای مندرج در آنها را تایید نمی کنند.

با این همه، مقام های نظامی آمریکایی بارها ایران را به حمایت از گروه های شورشی در افغانستان متهم کرده اند.

ژنرال استانلی مک کریستال، فرمانده سابق نیروهای بین المللی در افغانستان، در ماه مه امسال گفته بود که ایران پیکارجویان طالبان را آموزش می دهد.

دریاسالار مایک مولن، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا، ۳۱ مارس امسال ایران را به فرستادن "محموله های بزرگ اسلحه" به ولایت قندهار، در جنوب افغانستان متهم کرده بود.

مقام های ایران بارها اتهام حمایت از طالبان را رد کرده اند.

آن ها حضور نظامی آمریکا و کشورهای متحدش در افغانستان را دلیل اصلی بی ثباتی این کشور می دانند.