اوباما به درز اسناد محرمانه جنگ افغانستان واکنش نشان داد

اوباما
Image caption این اولین بار است که آقای اوباما درباره انتشار آن اسناد اظهار نظر می کند

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا گفته است که درز اسناد محرمانه درباره جنگ در افغانستان مایه نگرانی است، اما افشاکننده اطلاعات جدیدی نیست.

او در اولین واکنش خود به درز این اسناد، گفت که این اطلاعات تصمیم او برای اصلاح استراتژی ارتش آمریکا در افغانستان را توجیه می کند.

ویکی لیکس که این اسناد را در وبسایت خود منتشر کرد می گوید که اینها شامل گزارش های اطلاعاتی و نظامی از میدان جنگ است.

در این فایل ها جزئیات تازه ای از جمله درباره اسامه بن لادن رهبر القاعده دیده می شود.

تعدادی از این فایل درباره ردگیری اسامه بن لادن است. آمریکا می گوید که برای "چندین سال" اطلاعات قابل اعتمادی در مورد بن لادن به دست نیاورده است.

آقای اوباما در یک کنفرانس خبری در واشنگتن گفت: "هرچند من نگران افشای اطلاعات حساسی از میدان نبرد هستم که به طور بالقوه می تواند بعضی افراد و عملیات را در معرض خطر قرار دهد، واقعیت این است که این اسناد هیچ مساله ای را فاش نمی کند که قبلا در حیطه مناظره عمومی درباره افغانستان وجود نداشته است."

"در واقع به همان چالش هایی اشاره دارد که باعث شد من سیاست کشور (در مورد جنگ افغانستان) را پاییز گذشته به طور مفصل مرور کنم."

او با اشاره به اینکه سرمنشاء حملات 11 سپتامبر به نیویورک و واشنگتن، افغانستان بود افزود "برای هفت سال، از اجرای استراتژی ای که جوابگوی چالش های این منطقه باشد بازماندیم".

رئیس جمهوری آمریکا گفت: "به همین دلیل است که به طور قابل توجهی بر تعهد خود در آنجا افزوده ایم، بر مسئولیت پذیری بیشتر از طرف افغانستان و پاکستان اصرار ورزیدیم، یک استراتژی تازه که موثر باشد طراحی کردیم. حالا باید این استراتژی را تا آخر اجرا کنیم."

'تحقیقات جدی'

همزمان وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، می گوید که "تحقیقات خیلی جدی ای" را درباره اینکه چه کسی این اسناد را درز داده شروع کرده است.

بخش تحقیقات جنایی ارتش آمریکا نیز تحقیقات مستقل خود را درباره این درز آغاز کرده است.

ویکی لیکس می گوید که این اسناد توسط واحدهای مختلف نظامی در فاصله سال های 2004 تا 2009 تدوین شده بود که اکثر آنها توسط سربازان و افسران امنیتی که به گزارش های رادیویی نیروهای مستقر در خط مقدم گوش می کردند نگاشته شده است.

پنتاگون پس از نشت آن اسناد گفته بود که به زودی اثرات احتمالی انتشار این اسناد بر امنیت سربازان آمریکایی و سایر نیروهای خارجی در افغانستان را برآورد خواهد کرد.

سایت ویکی لیکس، که یک سازمان غیردولتی است، چند هفته قبل این اسناد نظامی را به روزنامه های نیویورک تایمز آمریکا، گاردین بریتانیا و مجله اشپیگل آلمان داد به این شرط که تا روز یکشنبه 25 ژوئیه منتشر نشود.

جولیان اسانج، بنیانگذار سایت ویکی لیکس، گفته است که ظاهرا این اسناد نشان دهنده ارتکاب جرائم جنگی است اما دادگاه باید در این مورد تصمیم بگیرد.

اما سناتور جمهوریخواه جان مک کین به شدت به سایت ویکی لیکس حمله کرده و با "مغرض" خواندن آن گفته است هدفش ممانعت از پیروزی آمریکا و نیروهای ائتلاف در جنگ افغانستان است.

مطالب مرتبط