بریتانیا به پاکستان در مورد 'حمایت از طالبان' هشدار داد

دیوید کامرون
Image caption مقام های بریتانیایی می گویند نخست وزیر این کشور انگشت اتهام خود را مستقیما متوجه دولت پاکستان نکرده است

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا به پاکستان هشدار داد که نمی تواند به صورت علنی علیه طالبان فعالیت کند اما درخفا به پیکارجویان آن کمک کند.

آقای کامرون که به هند در همسایگی پاکستان سفر کرده، گفت هر نوع کمکی از پاکستان به گروه هایی که به صدور تروریسم مشغولند، غیر قابل قبول است.

نخست وزیر بریتانیا گفت اسناد و مدارک در باره این نوع حمایت ها در گذشته وجود دارد.

مقام های بریتانیایی می گویند نخست وزیر این کشور انگشت اتهام خود را مستقیما متوجه دولت پاکستان نکرده است.

این اظهارات آقای کامرون چند روز پس از انتشار اسناد و مدارک نظامی آمریکا صورت می گیرد که در آن از این مساله که عواملی در پاکستان به طور محرمانه در حال کمک به طالبان هستند، ابراز نگرانی شده بود.

طبق این اسناد و مدارک که توسط سایت ویکی لیکس افشا و برای اولین بار در روزنامه های گاردین و نیویورک تایمز و مجله اشپیگل منتشر شد، سازمان اطلاعات پاکستان (آی اس آی) متهم شده که به طور محرمانه از طالبان حمایت می کند.

وزارت خارجه پاکستان در واکنش به اظهارات نخست وزیر بریتانیا گفته است آقای کامرون نباید از این اسناد و مدارک "قدیمی" که تائید آنها امکان پذیر نیست، برای تحلیل اوضاع استفاده کند.

سخنگوی وزارت خارجه پاکستان به بی بی سی گفت جامعه جهانی می داند که پاکستان به مقابله با تروریسم متعهد است و این کشور اجازه نمی دهد تا از قلمرو پاکستان برای اقدامات تروریستی علیه سایر کشورها استفاده شود.

خورشید احمد، از اعضای سنای پاکستان و معاون حزب جماعت اسلامی هشدار داد که اظهارات نخست وزیر بریتانیا می تواند به احساسات ضد آمریکایی – ضد غربی در پاکستان دامن بزند.

قراردادهای تجاری با هند

در سفر نخست وزیر بریتانیا به هند، قرارداد دفاعی به ارزش بیش از یک میلیارد دلار میان دو کشور امضاء شده است.

آقای کامرون در هند خواهان بهبود و گسترش روابط میان دو کشور و ایجاد شغل در بریتانیا از طریق گسترش روابط تجاری با هند شده است.

به غیر از مقام های دولتی، گروهی از مدیران شرکت های تجاری بریتانیا، در این سفر نخست وزیر بریتانیا را همراهی می کنند.

این بزرگ ترین هیات تجاری بریتانیا است که تا کنون به هند سفر کرده است.

وینس کیبل، وزیر بازرگانی دولت بریتانیا گفته است که کشورش برای اولین بار اجازه می دهد تا فن آوری غیرنظامی هسته ای به هند صادر شود. وزارت خانه های خارجه و دفاع بریتانیا تا کنون با این اقدام به این دلیل که هند پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای (ان پی تی) را امضا نکرده، موافق نبودند.

خبرنگار بی بی سی در هند می گوید بریتانیا با رقبای جدی از سوی سایر کشورها به خصوص آمریکا و ژاپن رو به رو است.

هند به سرعت به عنوان یک قدرت عمده در سطح جهانی در حال مطرح شدن است.

استفنی فلاندزر، خبرنگار بی بی سی می گوید طی هفته اخیر، صحبت های زیادی در باره "روابط ویژه" هند و بریتانیا شده است که عمده این روابط در بخش تجاری است.

به گمان برخی تحلیلگران، بریتانیا بیشتر به هند نیاز دارد تا هند به این کشور.

مطالب مرتبط