انفجار مشکوک در نفتکش ژاپنی در تنگه هرمز

نفکش استار
Image caption انفجار مشکوک در کشتی استار خساراتی به بار آورد و یک نفر را زخمی کرد

در یک نفتکش ژاپنی هنگام عبور از تنگه هرمز انفجاری روی داده و خساراتی به بار آورده است.

روز چهارشنبه، 6 مرداد (28 ژوئیه)، وزارت ترابری ژاپن اعلام کرد که هنگامی که نفتکش استار، متعلق به شرکت کشتیرانی میتسوئی، از مسیر تنگه هرمز عبور می کرد، انفجاری مشکوک در این کشتی روی داد که به آن آسیب رساند و یکی از سرنشینان کشتی را زخمی کرد.

این واقعه حدود سی دقیقه بامداد به وقت محلی روی داد و با وجود آسیبی که به کشتی وارد شد، مقامات شرکت میتسوئی تاکید داشته اند که نشانه ای از نشت نفت دیده نمی شود.

وزارت ترابری ژاپن گفته است که علت این انفجار هنوز مشخص نیست اما یکی از سرنشینان کشتی گفته است که قبل از وقوع انفجار، حرکت یک شیئ درخشان را در فضا مشاهده کرد.

اظهارات سرنشین کشتی باعث گمانه زنی هایی در این مورد شده که ممکن است نفتکش استار هدف حمله مسلحانه، احتمالا از سوی راهزنان دریایی، قرار گرفته باشد.

در سال های اخیر، فعالیت دزدان دریایی در منطقه شاخ آفریقا شدت گرفته و کشتی های متعلق به کشورهای مختلف، از جمله نفتکش ها، هدف حمله آنان قرار گرفته است.

با اینهمه، تا کنون از حملات راهزان دریایی به کشتی های تجاری و نفتکش ها در خلیج فارس و دریای عمان گزارشی در دست نبوده و از این نظر، تنگه هرمز نیز منطقه ای امن محسوب می شده است.

نفتکش استار حامل دویست و هفتاد هزار تن نفت خام بود و با سی و یک خدمه هندی و فیلیپینی پس از بارگیری در بنادر امارات عربی متحده عازم بندر چیبا در ژاپن بود.

سخنگوی شرکت مالک نفتکش گفته است که پس از وقوع انفجار، کشتی بدون نیاز به یدک کش به منظور بازرسی و انجام تعمیرات لازم به بنادر امارات عربی متحده بازگشت.

تنگه هرمز از جمله پر رفت و آمدترین مسیرهای آبی بین المللی است و از آنجا که نفت صادراتی کویت، قطر و بحرین و بخش عمده ای از نفت صادراتی عربستان سعودی با عبور از این تنگه راهی بازارهای بین المللی می شود، دارای اهمیت استراتژیک قابل توجهی است.

به دلیل حضور ناوگان های کشورهای منطقه و شمار دیگری از کشورهای جهان در خلیج فارس، تنگه هرمز محل رفت و آمد ناوهای جنگی و همچنین محل عبور و مرور کشتی های تجاری حامل کالا برای کشورهای ساحلی خلیج فارس است.

در حال حاضر، اختلاف ایران و کشورهای غربی، احتمال بروز تنش نظامی در آب های خلیج فارس و دریای عمان را افزایش داده و وقوع هر حادثه ای در منطقه حساسیت برانگیز تلقی می شود.