سفیر پاکستان: کامرون به چشم انداز صلح آسیب زده است

سینگ و کامرون نخست وزیران بریتانیا و هند
Image caption کامرون در دیداری برای گسترش مناسبات تجاری با هند از پاکستان انتفاد کرد

پاکستان اظهارات نخست وزیر بریتانیا در مورد ارتباط نهادهای دولت آن کشور با گروه های تندرو را رد کرده و او را به تضعیف روند صلح در منطقه متهم ساخته است.

واجد شمس الحسن، سفیر دولت پاکستان در بریتانیا، در مقاله ای که در روزنامه گاردین، چاپ لندن، منتشر شده، با انتقاد از سخنان دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا در مورد ارتباط مخفیانه نهادهای دولتی پاکستان با گروه طالبان، گفته است که "یک دیدار خارجی با هدف جلب همکاری تجاری می توانست بدون آسیب به چشم انداز صلح منطقه ای هم انجام پذیرد."

آقای شمس الحسن اتهامات آقای کامرون در مورد ارتباط دولت پاکستان با گروه های تروریستی را مردود دانسته و آن را "مغایر واقعیات موجود در صحنه" توصیف کرده است.

آقای کامرون که در راس هیاتی از مقامات ارشد دولتی و گروهی از بازرگانان بریتانیایی به هند سفر کرده، روز گذشته در سخنانی در شهر بانگلور اظهار داشت که دولت پاکستان نمی تواند به طور علنی و رسمی علیه گروه های تروریستی موضعگیری اما در خفا به افراد مسلح این گروه کمک کند.

ظاهرا اشاره آقای کامرون به دیدگاه برخی مقامات هندی در مورد ارتباط عاملان حملات بمبئی در سال 2008 با پاکستان و همچنین این اتهام دولت افغانستان و بعضی مقامات غربی بوده است که نهادهای امنیتی و اطلاعاتی پاکستان به منظور تاثیرگذاری بر شرایط منطقه، از افراد مسلح طالبان در افغانستان حمایت به عمل می آورند.

وی گفت "داشتن رابطه با گروه هایی که تروریسم را گسترش می دهند درست نیست، دولت های آزاد که می خواهند عضوی از جهان توسعه یافته باشند چنین نمی کنند و پیام ایالات متحده و بریتانیا به پاکستان در این زمینه کاملا صریح است."

Image caption سفیر پاکستان: دیدار تجاری می توانست بدون آسیب به چشم انداز صلح هم انجام پذیرد

سخنان نخست وزیر بریتانیا تنها چند روز پس از ایراد شد که سایت اینترنتی ویکی لیک مجموعه ای در مورد جنگ افغانستان را با عنوان مدارک محرمانه در مورد این جنگ در دسترس کاربران قرار داد که بخشی از آن به نقش کشورهای همسایه افغانستان اختصاص داشته است.

براساس بعضی از این مدارک، تعدادی از نهادهای امنیتی و اطلاعاتی پاکستان با طالبان در ارتباط بوده اند و از این گروه حمایت می کنند.

سفیر پاکستان در مقاله خود می افزاید که "انتظار می رفت که نخست وزیر بریتانیا نقش برجسته پاکستان در جنگ علیه تروریسم و فداکاری های این کشور از زمان [حملات انتحاری] یازدهم سپتامبر را مورد توجه قرار دهد" و آقای کامرون را متهم می سازد که بیشتر به مطالبی تکیه کرده که بر "درز کردن" مواد اطلاعاتی تایید نشده و فاقد اعتبار مبتنی بوده است.

فداکاری پاکستان و قدرنشناسی غرب

واجد شمس الحسن با یادآوری ضرب المثل فارسی که "مشک آن است که خود ببوید، نه آنکه عطار بگوید" در توصیف فداکاری های پاکستان در جنگ علیه تروریسم می گوید که از سال 2001 تا کنون، بیش از دو هزار و هفتصد عضو نیروهای امنیت این کشور جان خود را از دست داده و بیش از نه هزار تن از آنان به شدت زخمی شده اند و این تلفات از کل تلفات متحدان ناتو در منطقه در همین دوره بیشتر بوده است.

سفیر دولت پاکستان در لندن می افزاید که اگر برای غرب، تروریسم از سال 2001 آغاز شد، تجربه پاکستان از این پدیده به زمان اشغال افغانستان توسط نیروهای شوروی سابق باز می گردد که غرب آن را "تهدیدی علیه جهان آزاد" می دانست و پاکستان را "سدی در برابر کمونیسم" توصیف می کرد.

Image caption دولتهای غربی پاکستان و پاکستان این دولتها را به پرورش تندروهای مسلح متهم می کنند

آقای شمس الحق در اشاره ای تلویحی به این اتهام بعضی مقامات غربی و افغان که دولت پاکستان عزم لازم را برای مقابله با طالبان ندارد، گفته است که کشور او بدون داشتن منابع کافی و "در فضایی آکنده از بی اعتمادی" همچنان با عواقب امنیتی و اقتصادی سنگین جنگ داخلی افغانستان دست به گریبان است.

در حالیکه برخی منابع غربی، گروه طالبان را دست پرورده تشکیلات امنیتی پاکستان می دانند، سفیر پاکستان در لندن دولت های غربی را متهم می کند که برای مقابله با نیروهای شوروی در افغانستان، از مدارس دینی در افغانستان و پاکستان که عملا به جذب و تربیت متعصبین مذهبی مشغول بودند حمایت مالی به عمل می آوردند.

وی زمان انتشار اسناد توسط سایت ویکی لیک را با برگزاری کنفرانس کابل مرتبط می داند و می نویسد که در حالیکه اکثر شرکت کنندگان در این اجلاس از هدف اصلی آن، یعنی بازگرداندن ثبات به افغانستان از طریق مصالحه و جذب مخالفان حمایت می کردند، "معدودی از جناح ها در افغانستان و برخی کشورهای همسایه که در صدد تسلط بر این کشور هستند، این نگرش را نمی پسندند"

سفیر پاکستان در لندن از این جناح ها و کشورهای همسایه نامی نمی برد.

پس از انتشار سخنان دیوید کامرون، دولت پاکستان با صدور بیانیه ای، این اتهام را رد کرد که نهادهای امنیتی آن کشور فعالیت گروه های تروریستی را نایدیده می گیرند و دفتر نخست وزیر بریتانیا هم گفت که آقای کامرون در صدد متهم کردن پاکستان نبوده است.

با اینهمه، ساعاتی بعد، آقای کامرون در یک برنامه تلویزیونی، سخنان قبلی خود را سنجیده توصیف کرد و گفت که هر نوع اقدامی در پاکستان در حمایت از تروریسم در نقاط دیگر، اقدامی غیرقابل قبول است.

دیوید کامرون روز پنجشنبه در ادامه دیدار از هند، با استقبال مانموهان سینگ، نخست وزیر این کشور، وارد دهلی نو، پایتخت، شد.

مطالب مرتبط