دفاع کامرون از نظراتش در مورد پاکستان، غزه و جنگ جهانی دوم

دیوید کامرون
Image caption نخست وزیر بریتانیا در مورد "حمایت از طالبان" به دولت پاکستان هشدار داده بود

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، از اظهارات صریح خود در مورد پاکستان، نوار غزه و اینکه بریتانیا در جریان جنگ جهانی دوم شریک کوچک تر آمریکا بوده است، دفاع کرد.

او گفت بهتر است که افراد افکار خود را ابراز کنند و سعی کنند که واقع بین و عمل گرا باشند.

هر چه دیوید کامرون و هم قطارانش بیشتر درباره اظهارات او صحبت می کنند، واضح تر می شود که این اظهارات تلاشی آگاهانه برای به کاربردن لحنی متفاوت است.

این موضوع همان قدر که در مورد نخست وزیر بریتانیا صدق می کند، در مورد ویلیام هیگ، وزیر خارجه قدرتمند کابینه او هم می تواند صادق باشد.

آقای کامرون براین باور است که این روند می تواند به تقویت موضع بریتانیا در جامعه بین الملل بیانجامد.

برخی از این اظهارات استقبال کردند و برخی نیز آنها را ساده انگارانه خواندند.

سخنان آقای کامرون در صحنه جهانی می تواند تاثیرگذار باشد اما احتمال آن وجود دارد که این اظهارات در داخل بریتانیا نتیجه مطلوبی برای او نداشته باشد.

برخی به بی پروایی و اعمال اراده ماگارت تاچر، نخست وزیر سابق بریتانیا، اشاره می کنند که گفته می شود به بریتانیا کمک کرد تا در دنیا با "رقبای بزرگ تر از خود" مقابله کند.

در عین حال خطرهایی هم وجود دارد؛ برخی در مورد تاثیر واقعی بریتانیا در مورد مسائلی چون صلح خاورمیانه تردیدهایی را مطرح می کنند و بر این باورند که مواجهه مستقیم با موضوع، می تواند به تضعیف نقش بریتانیا منجر شود.

برخی نیز می گویند دولت بریتانیا با انگیزه های بازرگانی، مانند کسب رضایت بازارهای جدیدی چون ترکیه و هند، چنین رویه ای را در پیش گرفته است.

بعید به نظر می رسد که شخص آقای کامرون چندان با این نظر مخالف باشد.

کسب رضایت بازارهای جدید، خود می تواند بخشی از تلاش برای تنظیم مجدد روابط طولانی مدت بریتانیا با قدرت های مهم در حال ظهور و همچنین اعمال تمرکز بیشتر بر منافع ملی بریتانیا باشد.

به نظر می رسد که نخست وزیر بریتانیا احساس کرده است که زمان اتکای بیشتر بر پاکستان برای مقابله با پیکارجویان فرا رسیده است.

اما ایجاد این توازن کاری مشکل است که برای دستیابی به آن، علاوه بر بریتانیا، عملکرد درست آمریکا هم حیاتی است.

مطالب مرتبط