حمایت اتحادیه عرب از مذاکره مستقیم فلسطین و اسرائیل

محمود عباس
Image caption اتحادیه عرب از سیزده کشور عرب تشکیل شده است

نمایندگان کشورهای عضوی اتحادیه عرب با تاکید بر از سرگیری مذاکره مستقیم میان مقامات فلسطینی و اسرائیلی، تعیین زمان این مذاکره را به مقامات فلسطینی سپردند.

این تصمیم روز پنجشنبه ۲۹ ژوئیه (۷ مرداد) در جریان نشست وزرای خارجه ۱۳ کشور عضو اتحادیه عرب با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، در شهر قاهره، پایتخت مصر گرفته شد.

موضوع این نشست از سرگیری مذاکرات مستقیم میان آقای عباس با مقامات اسرائیل بوده است.

فلسطینی ها از سال ۲۰۰۸ که اسرائیل به غزه حمله کرد از شرکت در مذاکره مستقیم با مقامات اسرائیلی خودداری کرده اند.

آقای عباس شرایط مذاکره مستقیم را توقف کامل شهرک سازی اسرائیلی ها و عقب نشینی نیروهای این کشور به مرزهای قرار داد ۱۹۶۷ تعیین کرده بود.

تحلیلگران می گویند که این حرکت اتحادیه عرب احتمال از سرگیری مذاکره مستقیم را تا ماه آینده تقویت کرده است.

جان لاین، خبرنگار بی بی سی در قاهره می گوید که اکنون انتظار می رود که رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین به رام الله بازگردد و تلاش کند تا موافقت گروههای فلسطینی را هم برای انجام مذاکره مستقیم با اسرائیل جلب کند.

پیش تر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل اعلام کرده بود که هر چه زودتر خواهان از سرگیری مذاکرات مستقیم است.

در بیانیه ای که دفتر آقای نتانیاهو در واکنش به تصمیم اخیر اتحادیه عرب صادر کرد، آمده است که آقای نتانیاهو پیش از این هم آماده مذاکره "مستقیم و صریح" با مسئولان تشکیلات خودگردان طی روزهای آینده بوده است.

پیش از این در جریان سفر جورج میچل، فرستاده ویژه رئیس جمهوری آمریکا برای کمک به از سرگیری مذاکرات میان فلسطینی ها و اسرائیل، رهبران سازمان آزادیبخش فلسطین، فتح، موافقت خود را با از سرگیری گفتگوهای غیرمستقیم با اسرائیل اعلام کرده بودند.

مطالب مرتبط