به روز شده:  20:38 گرينويچ - پنج شنبه 29 ژوئيه 2010 - 07 مرداد 1389

آمریکا

ورود اف بی آی به ماجرای ویکی لیکس

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، از پلیس فدرال (اف بی آی) خواسته است که به پنتاگون برای تحقیق درباره چگونگی افشای هزاران سند نظامی مربوط به جنگ افغانستان کمک کند.

وزیر دفاع آمریکا انتشار این اسناد توسط وب سایت "ویکی لیکس" را برای جان سربازان آمریکایی، متحدان و طرفداران این کشور در افغانستان بطور بالقوه خطرناک دانسته و هشدار داده است که به اعتبار ایالات متحده در جهان لطمه خواهد زد.

آقای گیتس این سخنان را پنجشنبه ۲۹ ژوئیه (۷ مرداد) در کنفرانس خبری مشترکی که در پنتاگون برگزار شد و دریاسالار مایک مولن، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا نیز در آن حضور داشت بیان کرد.

رابرت گیتس نگران است که ماجرای ویکی لیکس به اعتبار اطلاعاتی کشورش لطمه جدی بزند

ویکی لیکس که حدود ۹۲ هزار سند ارتش آمریکا درباره جنگ افغانستان را منتشر کرده است، می گوید هنوز ۱۵ هزار سند محرمانه دیگر را در اختیار دارد.

بخش تحقیقات جنایی ارتش ایالات متحده تحقیقات درباره این واقعه را آغاز کرده است.

وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد که از اف بی آی درخواست کرده است که در کنار پنتاگون درباره این پرونده تحقیق کند. آمریکا به دنبال منبع یا منابع این "نشت اطلاعاتی" بزرگ است.

رابرت گیتس گفت که با جولیان اسانج، بنیانگذار سایت ویکی لیکس، تماسی ندارد و اقدام او در انتشار "اطلاعات خام" ارسال شده از سوی منابع جاسوسی ایالات متحده را غیرمسوولانه دانست.

این مقام ارشد دولت باراک اوباما در دهه ۱۹۹۰ میلادی رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) بود.

آقای گیتس گفت نگران است که ماجرای ویکی لیکس به اعتبار اطلاعاتی کشورش لطمه جدی بزند.

او گفت مساله این است که "آیا افراد به ما اعتماد خواهند کرد؟ آیا کسانی که جانشان را به خطر می اندازند به ما اعتماد خواهند کرد که هویت آن ها را مخفی نگه داریم؟"

وزیر دفاع آمریکا که به حزب جمهوریخواه وابسته است گفت، وظیفه اخلاقی ایالات متحده ایجاب می کند که به افرادی که در افغانستان برای ایالات متحده اطلاعات جمع آوری کرده اند و امکان افشای هویتشان به خاطر اقدام ویکی لیکس وجود دارد، کمک کند.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا، چهارشنبه گفته بود که درز اسناد جنگ افغانستان مایه نگرانیست، اما افشاکننده اطلاعات جدیدی نیست.

ویکی لیکس می گوید که این اسناد توسط واحدهای مختلف نظامی در فاصله سال های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۹ تدوین شده بود که اکثر آنها توسط سربازان و افسران امنیتی که به گزارش های رادیویی نیروهای مستقر در خط مقدم گوش می کردند نگاشته شده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.