به روز شده:  15:46 گرينويچ - جمعه 30 ژوئيه 2010 - 08 مرداد 1389

حزب الله لبنان

مذاکرات سران عربستان و سوریه با رهبران لبنان

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

رهبران عربستان سعودی و سوریه که به لبنان سفر کرده اند با رهبران این کشور ملاقات و گفتگو کردند.

ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودی، و بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، به منظور شرکت در نشست مشترک با میشل سلیمان، رئیس جمهوری، و رهبران دولت لبنان برای دیداری یک روزه به بیروت رفته بودند.

سران عربستان و سوریه در فرودگاه بیروت مورد استقبال رسمی رئیس جمهوری، نخست وزیر و سایر مقامات ارشد دولت لبنان قرار گرفتند.

پادشاه سعودی روز گذشته با رئیس جمهوری سوریه در دمشق ملاقات کرده بود و گفته می شود که محور مذاکرات دو طرف روابط دوجانبه و همچنین شرایط سیاسی داخلی و خارجی لبنان و تحولات اخیر در این کشور بوده است.

اسد و عبدالله

بشار اسد و ملک عبدالله برای جلوگیری از یک بحران خطرناک سیاسی و امنیتی به لبنان رفتند

اجلاس سه جانبه بیروت که اجلاس بی سابقه ای است، در حالی برگزار شده که احتمال دارد هیات تحقیق سازمان ملل متحد پیرامون ترور رفیق حریری، نخست وزیر پیشین لبنان، به صدور حکم تعقیب شماری از اعضای جنبش حزب الله در ارتباط با این ترور مبادرت کند.

اجلاس اخیر به منظور کاهش تنش های فرقه ای در لبنان صورت برگزار شده است.

سوربه که ار حزب الله لبنان حمایت می کند و عربستان سعودی که نفوذ زیادی بر جامعه سنی مذهب طرفدار آقای حریری دارد، قول داده اند برای جلوگیری از تجدید مناقشه به اتفاق کار کنند.

حزب الله لبنان به این گزارش ها که ممکن است تحقیقات بین المللی در باره ترور رفیق حریری به محکوم شدن این گروه بیانجامد، واکنش خشم آمیزی نشان داده است.

رفیق حریری، از سیاستمداران با سابقه سنی در لبنان، در فوریه سال 2005 در اثر وقوع انفجاری شدید در بیروت کشته شد و شورای امنیت سازمان ملل متحد، به درخواست احزاب و گروه های طرفدار وی و فشار برخی از اعضای شورا، هیاتی رامسئول رسیدگی به این قتل کرد.

برخی از طرفداران رفیق حریری، سازمان های نظامی و امنیتی سوریه و حزب الله را، که یک تشکل سیاسی و نظامی شیعه و حامی مداخله سوریه در لبنان محسوب می شود، به دست داشتن در ترور او متهم کرده اند.

هیات تحقیق سارمان ملل نیز تا کنون احتمال ارتباط برخی سازمان ها و مقامات سوری و همچنین اعضای حزب الله با این ترور را قابل بررسی تشخیص داده است هر چند دولت سوریه از همکاری با این هیات خودداری ورزیده و رهبران حزب الله نیز آن را دست نشانده آمریکا و اسرائیل توصیف کرده اند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.