ناس و سیگارکشی در تاجیکستان محدود می‌شود

Image caption در صورت تصویب این طرح کشیدن سیگار و ناس در تاجیکستان محدود خواهد شد

دولت تاجیکستان طرح قانون این کشور در باره محدود ساختن سیگار و ناس‌کشی را تایید و به بررسی پارلمان پیشنهاد کرد.

افرادی، که مقررات این قانون را نقض می‌کنند، از 175 تا 10500 سامانی جریمه خواهند شد. تاکید می‌شود که طرح این قانون به ابتکار پرزیدنت رحمان تهیه شده و هدف از آن حفظ سلامتی ساکنان کشور است.

در جلسه حکومت تاجیکستان که روز جمعه 30 ژوئیه برگزار شد، لایحه قانون تاجیکستان "در باره محدود نمودن استفاده از محصولات تماکو" تایید شده است.

طبق اطلاع مرکز مطبوعاتی دفتر ریاست جمهوری تاجیکستان، بعد از تصویب این سند کشیدن سیگار، پاپیروس، ناس و انواع دیگر دخانیات محدود کرده می‌شود. در این قانون از جمله آمده است که استفاده از محصولات تماکو در موسسات جمعیتی، آموزش و پرورش، بیمارستانها، مؤسسات اداری، حجره‌های کاری دولتی و غیردولتی، در استراحتگاهها، فرودگاهها و ایستگاههای راه آهن، نقلیات مسافربری و تالارهایی که در آن چاره‌بینیهای رسمی گذرانده می‌شوند، ممنوع است.

همچنین فروش محصولات تماکو "در حدود و نزدیکیی" چنین مؤسسات ممنوع اعلام می‌شود. این قانون مقرر کرده است که برای سیگار و ناس‌کشان باید "جایهای مخصوص" تشکیل کرده شود. برای نقض مقررات قانون مذکور پرداخت جریمه هایی در نظر گرفته شده است.

از جمله، اگر مشخص شود که یک فرد عادی در جایهای ممنوع سیگار یا ناس می‌کشد، او از 175 تا 525 سامانی جریمه خواهد شد. اگر نقض مقررات این قانون از سوی "شخس حقوقی" صورت گرفته باشد، پس این شرکت یا رهبر آن از 1050 تا 10500 سامانی جریمه خواهد شد.

دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری تاجیکستان می‌گوید انتظار می‌رود، که مقررات این قانون بعد از بررسی این سند در پارلمان و امضای لایحة این قانون آن از سوی پرزیدنت، از 1اول ژانویه سال 2011 مورد اجرا قرار بگیرد.

امامعلی رحمان ضمن محاکمة این سند در جلسه امروز حکومت تاجیکستان اظهار داشته است که "هدف اصلی این قانون و بسیار تدبیرهای دیگر، پیش از همه، ترغیب طرز حیات سالم در بین اهل جامعه، خصوصاً میان جوانان و نورسان، است."

وی افزوده است که برای اجرای باثمر این هدف از این به بعد تدبیرهای مؤثر دیگر نیز روی دست گرفته خواهند شد.

هرچند مشخصات دیگر قانون "در باره محدود نمودن استفاده از محصولات تماکو" ارائه نشده است، ولی در گذشته مسئولان پلیس راه تاجیکستان اظهار داشته بودند که کشیدن سیگار به هنگام رانندگی نیز ممنوع خواهد شد.

ضمناً، ایجاد محدودیتها برای سیگارکشان در بسیاری از کشورهای جهان معمول است. گذشته از این، برخی از این کشورها برای جلوگیری از افزایش تعداد سیگارکشان قیمت محصولات تماکو را بمراتیب بالا برده‌اند.

به عنوان مثال، اگر حالا در بازارهای تاجیکستان یک بسته سیگار “Esse” که علاقه‌مندان بیشتری دارد، حدود یک دلار باشد، پس ارزش چنین سیگار در کشورهای اروپایی حدود 6-7 اورو است.

با درنظرداشت این نکته که بوجه تاجیکستان پیوسته با کمبود مبالغ روبروست، صاحب‌نظران راه‌اندازی مالیات اضافی بیشتری برای سیگار را بعید نمی‌دانند.