پرسش و پاسخ در مورد بحران کره

سرباز کره جنوبی در مرز با کره شمالی

درحالیکه تنش میان کره شمالی و جنوبی طی هفته های اخیر شدت گرفته، بی بی سی به سابقه بحران کنونی بین دو کره و پیامدهای آن می پردازد.

دلیل بروز بحران بین دو کره

در شب ۲۶ ماه مارس ۲۰۱۰ یک ناوچه جنگی کره جنوبی موسوم به چئو نان در آبهای نزدیک به جزیره باینگ نیونگ و در مجاورت مرز آبی مورد مناقشه دو کشور در اثر انفجاری که آنرا در هم شکست غرق شد. پنجاه و هشت تن از ملوانان این ناوچه نجات یافتند اما چهل و شش نفر دیگر جان باختند.

تحقیقات اول بروی احتمال انفجار یک اژدر باقی مانده از دوران جنگ کره ویا نقص فنی ناوچه متمرکز بود اما هیاتی متشکل ازکارشناسان کره جنوبی وبین المللی پس از تحقیقاتی گسترده به این نتیجه رسید که غرق شدن این ناوچه در اثر برخورد یک اژدر از سوی یک زیردریایی کره شمالی بود زیرا قسمتی از لاشه اژدر شلیک شده که در بستر دریا بدست آمد با طرح اژدرهای ساخت کره شمالی مطابقت داشت .

چه گزینه هایی در مقابل کره جنوبی قرار داشت ؟

غرق شدن ناو چئونان خشم مردم کره جنوبی را بشدت برانگیخت. چند روز سوگواری برای ملوانان کشته شده اعلام شد و خاکسپاری آنان طی یک مراسم رسمی از سوی دولت انجام گرفت. مقامات کره جنوبی برای نشان دادن واکنشی تند به این اقدام کره شمالی به شدت تحت فشار افکار عمومی مردم این کشور قرار داشتند.

کره جنوبی می بایست متناسب با اهداف دراز مدت در رابطه با کره شمالی از جمله ترغیب این کشور به توقف برنامه هسته ای اش و خواسته مردم خشمگین به پاسخی تند، واکنش نشان می داد.

اقدام نظامی به کلی مردود بشمار می رفت، چون برآتش بحران منطقه دامن می زد. واکنش کره جنوبی قطع مناسبات بازرگانی با کره شمالی و ازسر گرفتن تبلیغات علیه این کشور از طریق بلندگوهای نصب شده در نوار مرزی و برنامه های رادیویی بود.

واکنش کره شمالی

کره شمالی هرگونه مسئولیت در واقعه غرق شدن ناوچه کره جنوبی را رد کرده و با وجود انتشار نتیجه تحقیقات هیات بین المللی هنوز حاضر به قبول هیچگونه مسئولیتی در این ماجرا نیست.

واکنش جهانی

کره جنوبی تصمیم گرفت که به شورای امنیت سازمان ملل متحد شکایت ببرد. شورای امنیت پس از بررسی شکایت کره جنوبی در ۹ ژوئیه ضمن بیانیه ای حمله به ناوچه کره جنوبی را محکوم کرد اما مستقیما ازکره شمالی در این رابطه نام نبرد که دلایل آن کاملا سیاسی بود.

روسیه، آمریکا و چین اعضای دائمی شورای امنیت نمی خواستند که با نام بردن از کره شمالی بر تنش در منطقه اضافه کنند و کاملا مشخص بود که چین و روسیه حاضر به حمایت از واکنش های سخت در مقابل کره شمالی نخواهند بود.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا در جریان سفر اخیر خود به کره جنوبی اعلام کرد که آمریکا تحریم های جدیدی علیه کره شمالی جهت جلوگیری از گسترش جنگ افزارهای هسته ای به اجرا خواهد گذاشت. وزیر خارجه آمریکا هم چنین گفت که انتظار دارد کره شمالی با برداشتن گام های مشخص اذعان دارد که مسئول حادثه ای است که باعث غرق شدن ناو جنگی کره جنوبی شده و در جهت خلع سلاح هسته ای گام بر دارد.

وزیرخارجه آمریکا سپس صریحا حمایت کشورش از کره جنوبی را اعلام کرد و بدین ترتیب آمریکا نشان داد که موضعی یکسان با چین و روسیه در این مورد ندارد.

مانور مشترک نظامی آمریکا و کره جنوبی

در پی سفر هیلاری کلینتون به کره جنوبی دو کشور اعلام کردند که یک مانور مشترک دریایی برگزار می کنندد که به مدت چهار روز ادامه داشت. در این مانور علاوه برناو هواپیما بر" یواس اس جورج واشنگتن" ده ها ناو و زیردریایی و هشت هزار پرسنل شرکت داشتند.

کره شمالی درمقابل برپایی مانوردریایی مشترک آمریکا و کره جنوبی واکنش خشمگینانه ای نشان داد و تهدید کرد که در مقابل آن با "جنگی مقدس" مبتنی برقدرت هسته ای بازدارنده اش واکنش نشان خواهد.

مانور مشترک دریایی دو کشور با اعتراض شدید چین مواجه شد. چین در مورد خطری که منطقه را تهدید می کند، هشدار داده است. سخنگوی وزارت خارجه چین از طرفین درگیر در مناقشه خواستار خویشتن داری شده است تا تنش در منطقه بیش از این افزایش نیابد.

مطالب مرتبط