رحیم مشایی: غرب نگران بمب اتمی ایران نیست

Image caption اظهارات نقل شده از اسفندیار رحیم مشایی در خبرگزاری مهر، در اخبار سایر خبرگزاری ها مشاهده نمی شود

اسفندیار رحیم‌مشایی، رئیس دفتر رئیس جمهوری گفت که قدرت های جهانی نگران تولید بمب اتم از سوی ایران نیستند بلکه با مدیریت ایران بر جهان مشکل دارند.

آقای رحیم مشایی امروز ۹ مرداد (۳۱ ژوئیه) گفت که کشورهای غربی در حال حاضر نگران بی نتیجه ماندن قطعنامه هایی هستند که علیه ایران صادر کرده اند، زیرا "آنها با صدور قطعنامه هایشان می خواستند اثبات کنند که با اجماع قدرت های جهانی ایران را به عقب نشینی واداشته اند... اما در عمل با چیز دیگری مواجه شدند".

در خبری که خبرگزاری مهر از سخنان امروز آقای مشایی منتشر کرده، آمده است که او با اشاره به سخنان محمود احمدی نژاد در دهه فجر سال گذشته در هنگام بازدید از "مرکز لیزر" گفته است: "یکی از نکاتی که دکتر احمدی‌نژاد در بازدید از این مرکز در سال گذشته عنوان کردند، امکان غنی‌سازی ۱۰۰ درصد بود که به معنای ساخت بمب اتمی است، اما جالب اینکه حتی یک رسانه خارجی در این باره جنجال و سر و صدا نکرد. این نشان می‌دهد که آنها نگران بمب اتمی نیستند. اصلاً دکتر احمدی‌نژاد برای تست کردن آنها این جمله را گفته بود."

خبرگزاری های ایرنا، ایسنا و فارس و پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری ایران نیز این سخنرانی را پوشش داده اند، اما در متن منتشر شده از سوی آنها اثری از اظهارات نقل شده توسط خبرگزاری مهر (وابسته به سازمان تبلیعات اسلامی) به چشم نمی خورد.

از سوی دیگر، با مراجعه به خبر مربوط به سخنرانی آقای احمدی نژاد در مراسم "افتتاح نمایشگاه دستاوردهای مرکز علوم و فنون لیزر ایران" در ۱۸ بهمن ۱۳۸۸، که بر روی پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری قرار دارد، نشانی از اظهارات فوق در مورد "غنی سازی ۱۰۰ درصد" دیده نمی شود. مطابق گزارشی که سایت رسمی ریاست جمهوری منتشر کرده، محمود احمدی نژاد در این مراسم به رییس سازمان انرژی اتمی دستور داده که "غنی سازی ۲۰ درصد" شروع شود و در بخش دیگری از اظهارات خود آورده است: "با لیزر می توان با دقت و سرعت بالا و کیفیت مناسب، اورانیوم را در مقیاس مختلف غنی سازی کرد، البته ایران قصد ندارد فعلا از لیزر در این عرصه استفاده کند و به فضل الهی با همین سانتریفیوژهای موجود، غنی سازی ۲۰ درصد را شروع کرده و نیاز خود را برطرف خواهیم کرد."

تهدید به افشای اسامی موافقان "فعالیت پنهانی هسته ای"

خبرگزاری مهر، در بخش دیگری از خبر خود در مورد اظهارات جدید رئیس دفتر رئیس جمهوری، از وی نقل کرده است: "یک روز می‌گفتند ایران سه سانتریفیوژ هم نداشته باشد و حتی پژوهشی در امر هسته‌ای نکند اما بعدها که ما به سه هزار سانتریفیوژ دست پیدا کردیم گفتند که شیب تولید را کم کنید و وقتی ما قبول نکردیم گفتند که فعالیت خود را متوقف کنید."

بنا بر این گزارش، وی ادامه داده است: "بعدها حتی به پایین آوردن سرعت فعالیت ها نیز قانع‌ شدند و حتی گفتند که در ظاهر عنوان کنیم که فعالیت‌های خود را متوقف کرده‌ایم ولی پنهانی آن را ادامه دهیم، چرا؟ چون می خواستند نشان دهد که اجماع قدرت جهانی ایران را مجبور به عقب نشینی کرده است."

به نوشته مهر، آقای رحیم مشائی مدعی شده است: "حتی غربی‌ها راضی بودند که ما فقط برای دو ماه فعالیت‌های هسته‌ای خود را متوقف کنیم. البته در اینجا باید بگویم که عده‌ای در داخل موافق فعالیت پنهانی هسته‌ای بودند که مطرح کردن اسامی آنها در حال حاضر به جا نیست و دکتر احمدی‌نژاد بعدها اسامی آنها را افشا می‌کند."

این قسمت از نقل قول مهر از سخنان اسفندیار رحیم مشائی نیز، در اخبار منتشر شده از سوی خبرگزاری های دیگر دیده نمی شود.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست