اجرای پیمان منع استفاده از بمب های خوشه ای شروع شد

بمب های خوشه ای
Image caption دبیر کل سازمان ملل متحد از اجرای پیمان منع استفاده از بمب های خوشه ای استقبال کرد

یک پیمان بین المللی که استفاده از بمب های خوشه ای را منع می کند از امروز اول اوت، به اجرا در می آید.

بمب های خوشه ای که استفاده از آن در جریان جنگ بین المللی دوم شروع شد، پس از انفجار موجب ایجاد بمب های کوچکتری می شوند که در محل وسیعی پخش می شوند.

مخالفان استفاده از این نوع بمب ها می گویند بمب های خوشه ای غالبا منفجر نمی شوند و برای سال ها باقی می مانند و تا مدت ها پس از رفع مناقشه ها خطری برای غیر نظامیان هستند.

توماس ناش، یکی از کسانی که برای امضای این پیمان فعالیت کرده است به بی بی سی گفت: "هنگامی که ما نگران خطر مرگ غیرنظامیان در جریان مناقشات منطقه ای هستیم، این پیمان نمونه واضحی است از این که دولت ها برای حفاظت از جان شهروندان غیرنظامی خود و کاهش زیان هایی که بمب های خوشه ای باعث آن هستند، چه اقداماتی باید به عمل آورند."

بان کی-مون دبیر کل سازمان ملل متحد نیز از امضای پیمان منع استفاده از بمب های خوشه ای استقبال کرد و آن را گام مهمی در جهت خلع سلاح جهانی دانست.

بیش از صد کشور "کنوانسیون مهمات خوشه ای" را امضا کرده اند ولی بعضی از قدرت های مهم نظامی از جمله آمریکا، اسرائیل، پاکستان و روسیه به این پیمان ملحق نشده اند.

این کشورها بر این نکته پافشاری می کنند که بمب های خوشه ای دارای مصارف نظامی مشروع هستند.

ولی با وجود عدم پیوستن کشورهای قدرتمند نظامی به این پیمان، موافقان امضای این پیمان معتقدند که اجرای آن سبب خواهد شد که در مناقشه های آینده، استفاده از بمب های خوشه ای بنا بر ملاحظات اخلاقی، غیرقابل قبول باشد.

از بیست و هشت کشور عضو پیمان ناتو، بیست و دو کشور از جمله بریتانیا به این پیمان پیوسته اند.

مطالب مرتبط