اخراج محدود کارگران مهاجر خارجی از اسرائیل

مهاجران خارجی در اسرائیل
Image caption تجمع اعتراضی اسرائیلی ها و مهاجران خارجی در تل آویو

دولت اسرائیل طرحی جنجال برانگیز را تصویب کرده که بر اساس آن صدها کودکی که در اسرائیل به دنیا آمده اند و پدر و مادرشان کارگران مهاجر هستند، از این کشور اخراج خواهند شد.

در طرح اولیه پیشنهاد شده بود همه کودکان خانواده های مهاجر از اسرائیل اخراج شوند، اما دولت اسرائیل با تغییراتی که در این طرح داده به آن دسته از فرزندان کارگران مهاجر که در اسرائیل به دنیا آمده اند، به زبان عبری صحبت می کنند و در این کشور به مدرسه می روند، اجازه می دهد در اسرائیل بمانند.

با این وجود به گفته دولت اسرائیل با تصویب این طرح، چهارصد کودک و والدین آنها باید اسرائیل را ترک کنند.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل گفت که شمار مهاجران غیرقانونی به کشورش رو به افزایش گذاشته است.

آقای نتانیاهو به ویژه به مرز جنوبی اسرائیل اشاره کرد که هر سال هزاران مهاجر از طریق آن وارد خاک این کشور می شوند و این موضوع را خطری ملموس برای هویت یهودی اسرائیل خواند.

اسرائیل از سال ها پیش کارگران خارجی از کشورهای در حال توسعه را تشویق می کرد که به اسرائیل بیایند تا به کارهایی با دستمزد ناچیز بپردازند که شهروندان اسرائیلی حاضر به انجام آن نبودند.

اما حالا دولت اسرائیل با تصویب این طرح جدید می خواهد که از وابستگی خود به کارگران خارجی بکاهد و از شمار زیادی از این کارگران خواسته است که خاک اسرائیل را ترک کنند، حتی اگر دارای فرزندانی هستند که در این کشور به دنیا آمده اند.

گروه های مدافع حقوق بشر، دولت اسرائیل را متهم به آزار این کارگران می کنند، اما بعضی از وزرای کابینه ائتلافی دست راستی اسرائیل می گویند که دولت می تواند فقط به هزار خانواده که فرزندانشان در اسرائیل به دنیا آمده اند، اجازه اقامت دائم بدهد. این اعضای کابینه اسرائیل، این تصمیم دولت را نوعی مصالحه می دانند.

مطالب مرتبط