خلا سیاسی و افزایش تلفات در عراق

حملات پیکارجویان در عراق
Image caption پیکارجویان از خلا قدرت سیاسی در عراق استفاده می کنند

آمار ارائه شده در کشور عراق نشان می دهد که ماه ژوئیه مرگبارترین ماه در طی بیش از دو سال گذشته در این کشور بوده است.

در حالی که عدم تشکیل دولت جدید این کشور نگرانی هایی را به دنبال داشته است، پیکارجویان از خلا قدرت سیاسی در این کشور استفاده می کنند.

در انتخابات عمومی عراق که در ماه مارس برگزار شد، هیچ یک از نامزدهای انتخاباتی نتوانستند به اکثریت قاطع دست یابند.

آمار رسمی عراق نشان می دهد که در طی ماه گذشته و در جریان حملات انفجاری و دیگر حملات ۵۳۵ نفر کشته شده و ۱۰۰۰ نفر نیز مجروح شده اند.

به دنبال برگزاری انتخابات عمومی عراق، تعداد حملات پیکارجویان و همچنین میزان خشونت های اعمال شده از جانب آنها افزایش یافته است.

احزاب سنی، شیعه و کرد که در جریان انتخابات بیشترین کرسی ها را کسب کرده اند هنوز بر سر انتخاب نخست وزیر آینده این کشور به توافق نرسیده اند.

هم ایاد علاوی، نخست وزیر پیشین عراق و هم نوری مالکی، نخست وزیر کنونی این کشور، بر این باورند که هر یک بهترین گزینه برای رهبری این کشور هستند که هنوز درگیر جنگ است.

به دنبال برگزاری انتخابات مجلس عراق در ماه مارس، ائتلاف تحت رهبری ایاد علاوی که متشکل از سنی های سکولار است، دو کرسی بیشتر از ائتلاف حکومت قانون، در مجلس به دست آورد.

حتی پس از ائتلاف احزاب حکومت قانون به رهبری نوری مالکی، نخست وزیر عراق و ائتلاف ملی عراق به رهبری عمار حکیم هم، تعداد کرسی هایی که مجموعه این دو ائتلاف در پارلمان به دست آوردند، چهار کرسی کمتر از تعدادی بود که برای تشکیل دولت نیاز است.

برای تشکیل دولت مستقل و کسب اکثریت مطلق در مجلس، به دست آوردن ۱۶۴ کرسی از ۳۲۵ کرسی لازم است.

هیو سایکس، خبرنگار بی بی سی در بغداد، می گوید مردم عراق از این بن بست سیاسی خسته شده اند.

به گفته او هوا در عراق بسیار گرم است و برخی روزها دمای هوا به بالای ۵۰C هم می رسد با این حال برق همواره قطع می شود که باعث اعتراضاتی هم از سوی مردم شده است.

خبرنگار بی بی سی در بغداد می گوید به نظر می رسد که خشونت جایگزین خلا سیاسی شده است.

مطالب مرتبط