امارات به دنبال تعلیق خدمات بلک بری

بک بری
Image caption حدود ۵۰۰,۰۰۰ نفر در امارات متحده عربی از گوشی های تلفن همراه بلک بری استفاده می کنند

به گزارش خبرگزاری امارات متحده عربی، این کشور قصد دارد برخی خدمات تلفن های همراه "بلک بری" را از ماه اکتبر به تعلیق درآورد.

این اقدام در میان ابراز نگرانی های مقامات امارات متحده عربی انجام می شود که ادعا می کنند اطلاعات بر روی این دستگاه ها به سرعت به خارج از کشور مخابره شده و تحت کنترل یک سازمان خارجی قرار می گیرد.

بر پایه این نگرانی ها، نهاد ناظر مخابراتی امارات متحده عربی، (TRA) هفته گذشته اعلام کرد که تلفن های همراه بلک بری می توانند تهدیدی برای امنیت ملی این کشور باشند.

پیشتر ادعا شده بود که نهاد ناظر مخابراتی امارات متحده عربی تلاش کرده است تا یک نرم افزار جاسوسی بر روی گوشی های بلک بری نصب کند.

شرکت Research in Motion که شرکت سازنده بلک بری است، هنوز به گزارش اخیر امارات متحده واکنشی نشان نداده است.

از سال ۲۰۰۷ تاکنون نهاد ناظر مخابراتی امارات متحده خواهان دریافت مجوز دسترسی به شبکه رمزدار RIM است تا از این طریق بتواند بر ایمیل ها و دیگر اطلاعات ارسال شده نظارت کند. به همین دلیل طی سه سال گذشته مشاجراتی بین این دو نهاد در جریان بود.

برآوردها حاکی است که حدود ۵۰۰,۰۰۰ نفر در امارات متحده عربی از گوشی های تلفن همراه بلک بری استفاده می کنند.

"افزایش نظارت ها"؟

خبرگزاری امارات متحده عربی به نقل از نهاد ناظر مخابراتی اعلام کرده است که از ۱۱ اکتبر و "تا زمانی که راه حلی مطابق با قوانین محلی دست نیابد" برخی خدمات بلک بری به تعلیق در خواهد آمد.

خبرگزاری رویترز سخنان محمد الغانم، رئیس نهاد ناظر مخابراتی امارات در گفتگو با این خبرگزاری را اینگونه نقل کرده است: "این تصمیم نهایی است اما ما هنوز در حال مذاکره با آنها هستیم."

در ادامه او افزوده است: "این موضوع هیچ ارتباطی به سانسور ندارد. ما از تعلیق صحبت می کنیم که به دلیل عدم همکاری با نهاد ناظر مخابراتی امارات است."

با این حال سازمان گزارشگران بدون مرز که در زمینه آزادی رسانه ها فعالیت می کند هفته گذشته به بی بی سی گفت "امارات متحده عربی در زمینه فن آوری رهبر کشورهای عربی است و قوانین سرکوب کننده و به طور کلی تمایل به افزایش نظارت باعث حمایت از این موضوع شده است."

بیل تامسون، گزارشگر امور بازرگانی خاورمیانه، گفت تهدید امارات متحده عربی احتمالا تلاشی برای تحت فشار گذاشتن شرکت کانادایی RIM برای اعطای حق امتیاز است.

او می گوید: "در اینجا بسیاری این مسئله را یک جنگ قدرتی می دانند که مقام های امارات به راه انداخته اند؛ در واقع تلاشی است تا RIM مجبور شود یا کدهای امنیتی را اعطا کند و یا اینکه یک بازار پرمنفعت را از دست بدهد."

کشور هند هم در مورد خدمات اطلاع رسانی بلک بری با گفتن اینکه پیکارجویان می توانند از این اطلاعات بهره برداری کنند، نگرانی های امنیتی ابراز کرده است.

مطالب مرتبط