انتشار یک فایل مرموز در سایت ویکی لیکس

ویکی لیکس
Image caption در سایت ویکی لیکس در مقابل هر فایلی اطلاعاتی مربوط به آن ارائه می شود.

وب سایت ویکی لیکس که به دلیل انتشار اسناد محرمانه جنگ افغانستان هدف انتقادات شدید آمریکا قرار گرفته بود، یک فایل رمزدار اسرارآمیز منتشر کرده است.

نام این فایل که ۱.۴ گیگابایت حجم دارد "بیمه" است و بر روی صفحه روز نوشته های جنگ افغانستان قرار داده شده است.

این فایل را می توان دانلود کرد اما گشودن آن نیاز به وارد کردن کلمه رمز دارد.

برخی از ناظران اینترنت بر این باورند که هدف از قرار دادن این فایل بر روی وب سایت ویکی لیکس این است که در صورتی که مقام های امریکایی اقدامی علیه این سایت و یا جولیان آسانژ، مدیر این وب سایت، انجام دهند محتوای این فایل در دسترس عموم قرار گیرد.

این موضوع تنها چند روز پس از انتشار بیش از ۹۰ هزار مدرک سری از اسناد و مدارک منتشر نشده ارتش امریکا در مورد جنگ افغانستان انجام شده است.

در سایت ویکی لیکس در مقابل هر فایلی اطلاعاتی مربوط به آن ارائه می شود. با این حال تنها اطلاعاتی که با مراجعه به این سایت در مورد این فایل رمزدار به دست می آید حجم آن است و لینکی که از طریق آن می توان این فایل را از طریق وب سایت دیگری دانلود کرد.

حجم این فایل در مقایسه با دیگر فایل هایی که در صفحه روزنوشته های جنگ افغانستان سایت ویکی لیکس قرار دارد به اندازه قابل توجهی بیشتر است.

به گزارش شبکه خبری دیجیتال ژورنال تنها چند ساعت پس از قرار گرفتن این فایل بر روی اینترنت هزاران نسخه از آن دانلود شده است.

در چند روز اخیر مقام های آمریکا به شدت از قرار گرفتن هزاران سند نظامی محرمانه مربوط به جنگ افغانستان در اختیار رسانه های بین المللی انتقاد کردند و ضمن "غیرمسئولانه" خواندن این اقدام، آن را خطری برای امنیت ملی این کشور توصیف کرده اند.

جولیان آسانژ، بنیانگذار سایت ویکی لیکس، گفته بود که ظاهرا این اسناد نشان دهنده ارتکاب جرائم جنگی است اما دادگاه باید در این مورد تصمیم بگیرد.

مطالب مرتبط